noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

کروناویروس : COVID-19 چیست ، چطور منتقل شده و چقدر در بدن باقی می ماند؟

نویسنده: samsungia.com ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۱ ق.ظ مشاهده: ۱۹۸ بار
کروناویروس : COVID-19 چیست ، چطور منتقل شده و چقدر در بدن باقی می ماند؟

کروناویروس : COVID-19 چیست ، چطور منتقل شده و چقدر در بدن باقی می ماند؟

داستان COVID-19 یا همان کرونا از ماه ژانویه 2020 در چین و شهر ووهان آغاز شد. تنها در طی دو ماه توانست به 140 کشور در شش قاره مختلف شیوع پیدا کند . اکنون توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان بک بیماری همه گیر شناخته شده است.

کرناویروس چیست؟

کروناویروس ها زونوتیک هستند ، یعنی از حیوانات به انسان منتقل می شوند. شاید نام ویروس های مشابه به آن یعنی SARS یا MER را شنیده باشید که توسط گربه و شتر به انسان متقل شده بودند. محققین تا امروز کروناویروس های دیگری را کشف کرده اند که هنوز نتوانسته اند به بدن انسان منتقل شوند. اما COVID-19 نوعی "نوکروناویروس" است با رشته های  متفاوت که محققین موفق به کشف آن نشده بودند. نام کرونا از اشعه هایی که در اطراف خورشید در منظومه شمسی دیده شده اند گرفته شده که شباهت زیادی به آن دارند.

کروناویروس از کجا آمده؟

کرونا از شهر ووهان که در استان مرکزی کشور چین به نام هوبی آمده ، شهری با 11 میلیون جمعیت که مجموع 3.300 مرگ در آن به ثبت رسیده است. در ابتدا گفته شده بود که ویروس از خفاش ها به انسان شده و مبدا آن بازار محصولات دریایی هوآنان بوده اما وب سایت WHO در خبری اعلام کرده که کروناویروس از پنگولین یا پولک پوست منتقل شده که برای ساخت نوعی دارو در تب چینی از آن استفاده می شود. 80 درصد کروناویروس جدید یا COVID-19 مشابه به SARSاست ، بیماری که در سال های 2002 و 2003 تعداد 800 نفر را قربانی کرد. 

کرونا چه علائمی دارد؟ 

کروناویروس در موارد حاد موجب ذات الریه ، خفگی و از کار افتادن کلیه شده است. از علائم شایع در آن می توان به سختی در تنفس ، تب و سرفه اشاره نمود. مشکل اینجاست که کرونا در تمام افراد به طور حاد ظاهر نمی شود ، بخصوص افراد جوان با سیستم ایمنی توانمند ، کسانی که تنها دچار سرماخوردگی شده و علائم خاصی از وجود کرونا را نشان نمی دهند.وب سایت WHOگفته 80 درصد از مبتلایان تنها علائم بسیار کمی را از خود نشان میدهند. به همین خاطر گفته شده که اگر علائم خفیف را در خودتان مشاهده کردید به مراکز درمانی مراجعه نکرده و در خانه مانده و در صورت امکان خودتان را به مدت 14 روز قرنطینه کنید.

کرونا ویروس چگونه منتقل می شود؟

ویروس در مخاط دهان و بینی شخص آلوده جمع شده و زمانی که شما از کنار او بگذرید و او سرفه یا عطسه کند معلق شده و وارد مجاری تنفسی شما می شود. به همین دلیل قانون فاصله هوشمند گذاشته شده که از دیگران 1 متر فاصله بگیرید. به افرادی که سرفه یا عطسه می کنند نیز هشدار داده شده تا ماسک بر صورت بزنند. حتی اگر فاصله را از شخص آلوده رعایت کرده باشید بازهم ریسک آلودگی وجود دارد زیرا ویروس بر روی سطوح باقی مانده و در صورتی که دستتان با آن برخورد کند احتمال بیمار شدن شما را بسیار بالا می برد.

آیا رعایت فاصله هوشمند جلوی کرونا را میگیرد؟

بسیاری از کشورها قانون قرنطینه 15 روزه گذاشته اند اما با روند رو به رشد شیوع روبرو شدند و مجبور به افزایش زمان قرنطینه شدند ، کاری که تا امروز ثمر بخش بوده و موجب پایین آمدن تعداد بیماران شده است.

هنوز به طور دقیق نمی توان گفت که یک شخص بیمار تا چه زمانی پس از ابتلا می تواند دیگران را به ویروس آلوده کند. تحقیقاتی که در چین به انجام رسیده نشان داده ویروس از 8 تا 37 روز در بدن باقی مانده و میانگینی 20 روزه داشته است. کالج لندن اعلام کرده که رعایت فاصله اجتماعی میزان مرگ و میر را از 510.00 نفر به 250.000 نفر کاهش خواهد داد. این یعنی میزان فوتی ها به نصف خواهد رسید که خبر خوبی برای کشورهای پر جمعیت و توریست پذیر است.

مدت زمان ابتلا به کرونا چقدر است؟

این پرسشی مهم است ، در زمانی که چین گزارش کرد که میزان مرگ میر ناشی از کرونا کاهش پیدا کرده در اروپا اتفاق دیگری در حال وقوع بود ، میزان مرگ در قاره سبز ناگهان چندین برابر شد ، در اواسط ماه مارس کشورهای اروپایی اعلام کردند که توان مبارزه با شیوع کرونا را ندارند و پس از آنها نوبت به آمریکا رسید تا تعداد مبتلاینش سر به فلک بکشد. آمریکا نخستین کشوری بود که رکورد 100.000 بیمار کرونایی را شکست. کار کرونا هنوز ادامه دارد و اعلام شده واکسن آن در سال آینده قابل استفاده خواهد بود. 

    نظر خودتان را ارسال کنید