noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

با Sycamore کامپیوتر کوانتوم گوگل آشنا شوید

نویسنده: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۱:۳۲ ب.ظ مشاهده: ۲۳۰ بار
با Sycamore کامپیوتر کوانتوم گوگل آشنا شوید

کامپیوتر کوانتوم گوگل : در بین منطقه ی کوهستانی تا ساحل گولتا در کالیفرنیا در ساختمان و اتاقی که در گوشه ی راهرو و کنار اتوبان قرار گرفته چیزی عجیب وجود دارد ، چیزی که ساخته ی دست انسان است اما به هیچ وجه آشنا نیست. آن می تواند به هر شرکت بزرگی که در کالیفرنیای جنوبی است تعلق داشته باشد ، کارمندان در این اتاق روی صندلی ها و زیر نور فلورسانس می نشینند. اما در این اتاق چیزی عجیب در حال وقوع است ، در آن فیزیکدان ها و مهندسین برنامه نویسی مشغول طراحی کامپیوتری هستند که تا به حال چیزی شبیه به آن را ندیده اید. کامپیوتری که در بین چندین شیشه ی دوجداره ، سیلندر ، چیپست ها و خنک کننده ها مخفی شده. است.

کامپیوتر کوانتومی گوگل

 
 
در این اتاق دانشمندان در حال طراحی پردازنده ای هستند  تا بتواند مشکلی را که هیچ یک از ابر کامپیوترهای موجود در جهان توانایی حل کردنش را نداشته ، حل کند. امروز گوگل و تیم مهندسی آن اعلام کرده اند که در پروژه ی خود به موفقیت دست یافتند و کامپیوتر کوانتوم گوگل Sycamore آنها موفق شده تا مساله ای را که یک کامپیوتر برای حل آن به 10.000 سال زمان نیاز داشته را تنها در 200 ثانیه حل کند. این نوعی مشکلی مدیریتی در انجام محاسبات بوده و چیپستی که در ابر کامپیوتر قرار گرفته نمی تواند دو دسته از این مشکلات را به صورت همزمان مدیریت و حل کند و آنها را به صورت دو به دو انجام دهد. از این رو دانشمندان گوگل بر این عقیده اند با این طراحی خود به دستاوردی تاریخی در زمینه ی کامپیوترها دست پیدا کرده اند. 
 
یکی از مهندسین گوگل به نام هارتموت نوِن گفته : " یکی از انتقاداتی که ما در مورد ساخت Sycamore دریافت کرده ایم این است که کامپیوتر کوانتوم گوگل "یک مدیریت کننده ی محاسبات" بوده و کار دیگر از آن برنمی آید و به همین خاطر بدرد نخور است. به همین خاطر دوست دارم آن را با Sputnik مقایسه کنم ، آن هم کار خاصی را انجام نمی داد و فقط دور مدار زمین می چرخید اما نامش به عنوان تک ستاره ی دنیای فضانوردی ثبت شد." 
 
گوگل در نشستی توضیح داده که پردازنده ی کوانتومی آن به چه صورت موفق شده تا محاسبات را به انجام برساند. در حالی که کامپیوترها و ابر کامپیوترها از ترانزیستورها و اعداد 0 و 1 برای انجام محاسبات استفاده می کنند ، کامپیوترهای کوانتومی اطلاعات را به صورت اتم های مجازی درمی آورند ، اتم هایی که با عنوان کیوبیت شناخته می شوند. این کیوبیت ها بجای اینکه در محاسبات از منطق استفاده کنند ، از روشی غیر منطقی استفاده کرده و از فرمول های مکانیک کوانتوم برای حل مسائل استفاده می کنند. آنها مانند کامپیوترهای کلاسیک از اعداد 0 و 1 استفاده می کنند اما در حین محاسبه حالات مختلف رسیدن به 1 و 0 را در نظر گرفته و آنها را حساب می کنند و به این نتیجه میرسند که عدد حاصل به 0 نزدیکتر است یا به 1. هر یک از کیوبیت ها ذراتی مربع شکل بوده که در سیم لوپ صفحات هادی قرار گرفته اند. نه تنها در این حالتی که هیچ مانعی بر سر راه وجود ندارد اطلاعات سریع تر عبور کرده ، بلکه عملکردی مانند یک الکترون به تمامی سیستم میدهد. در این سیستم هر یک بعلاوه ، چهار به علاوه ی دیگر را لمس می کند. هر یک از چیپ های قرار گرفته در این کامپیوتر کوانتومی در زیر سطحی قرار می گیرند که در صورت کلی شکل یک کیک عروسی برعکس را به آن می بخشند. دمای محیط این کامپیوتر کوانتومی تا جایی پایین می آید که دمای کلی سیستم در 15 میلی کلوین ثابت بماند. طریقه ی انتقال دستور از سیم های استفاده شده در کامپیوتر صورت میگیرد که شوک هایی مایکروویو را به کیوبیت رسانده و آن هم دستورات را به بعلاوه ها منتقل می کند. 
 
دانشمندان گوگل ابتدا Quantum Supremacy را در سال 2016 طراحی کردند. هدف این بود که توسط درگاه های کوانتومی مداری تصادفی طراحی شود. زمانی که مدار طراحی گردید ، میلیون ها مدل مشابه دیگر از آن ساخته شد تا یک سری بی انتها از 0 و 1 داشته باشیم و چیزی را تشکیل دهند که به عنوان نقاط متصل کوانتومی شناخته می شوند. این به گونه ای است که از یک ابر کامپیوتر بخواهید نقش یک کامپیوتر کوانتومی را داشته باشد و آن را افزایش دهد که البته توانش را محدود خواهد کرد ، زیرا با اضافه شدن هر کیوبیت،  کار محاسبه برای ابر کامپیوتر سخت تر خواهد شد. زبان کامپیوتر کوانتوم گوگل متفاوت است که رمز موفقیت آنهاست ، شاید ابر کامپیوتر بتواند تا حدودی با آنها رقابت کند اما توانش محدود است و گوگل این را ثابت کرده زیرا زمانی که از Sycamore خواسته شده تا کاری مشابه به ابر کامپیوتر را انجام دهد از 53 عدد از 54 کیوبیت خود استفاده کرده و به راحتی توانسته رکورد ابر کامپیوتر را بشکند. علاوه بر اینکه پاسخ هایی که Sycamore بدست میاورد توسط ابر کامپیوترها قابل درک خواهد بود. 
 
با کمک فیزیکدان معروف و استاد دانشگاه تگزاس یعنی آقای "اسکات آرونسون" به این کامپیوتر امکان ابداع داده شده که می تواند در ارائه ی داده های تصادفی کمک کرده و در کریپتوگرافی و لاتاری کاربردی باشد. اما با تمام این پیشرفت های حاصل شده کامپیوتر کوانتوم گوگل می تواند خطا هم داشته باشد و هر گونه تداخل با دنیای خارج موجب اختلال در عملکرد و در نتیجه بدست آمدن پاسخی اشتباه شود. اما دانشمندان در حین بدست آمدن پاسخ های اشتباه به مساله ای جالب دست پیدا کردن و دریافتند که افزایش تعداد کیوبیت ها می تواند به طرز قابل پیش بینی اشتباهات را افزایش دهد. این یعنی راه برطرف کردن مشکلات در ظاهر مشبک است که شاید ساده ترین کار برای رهایی از مشکلات و خطا ها باشد. " این یعنی، ما چگونگی عملکرد این نوع هوش ها را درک کرده ایم و می دانیم چه چیزی باعث بروز خطا در آنها می شود که اطلاعات کلیدی ای در باره آنهاست" 
 
قیمت و مشخصات فنی گوشی Galaxy S11

قیمت و مشخصات فنی گوشی Galaxy Note 10

    نظر خودتان را ارسال کنید