noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

کامپیوتر کوانتومی گوگل از همه سوپر کامپیوترها سبقت می گیرد

نویسنده: samsungia ۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۹ ق.ظ مشاهده: ۲۴۹ بار
کامپیوتر کوانتومی گوگل از همه سوپر کامپیوترها سبقت می گیرد

کامپیوتر کوانتومی گوگل ، فناوری رایانش معمول را پشت سر گذاشته است و به جایگاهی در رایانش کوانتومی رسیده که در واقع انقلابی در پردازش داده محسوب می شود. گوگل نتایج این   کامپیوتر را در نشریه ی Nature منتشر کرده است. گوگل بعد از 10 سال فعالیت به این دستاورد رسیده است. گوگل در این کامپیوتر از تراشه ی کوانتومی خود به نام سیکامور استفاده کرده است. 

پژوهشگران گوگل میگویند:«کامپیوتر جدید، به هدف مد نظر ما در 200 ثانیه رسیده است و از اندازه گیری ها مشخص است در حال حاضر سریع ترین کامپیوتر جهان محسوب می شود. سوپر کامپیوترهای دیگر برای رسیدن به نتیجه ی مشابه باید 10000 سال رایانش انجام دهند.»
اخبار منتشر شده در مورد کامپیوتر کوانتومی گوگل ، بسیار مورد توجه قرار گرفته است و نشان می دهد که کامپیوترهای کوانتومی می تواند موجب جهش لابراتوارهای تحقیقاتی و پردازش هر گونه داده ای شود. آن ها می توانند کارهای زیادی مثل ساخت مواد جدید، طراحی داروهای نو با مولکول های خاص، بهبود سرمایه گذاری های مالی و تسریع داد و ستد شود. دستاورد رایانش کوانتومی از همان کامپیوترهای معمولی نشات گرفته است. سرعت پردازشگرهای استاندارد اندازه گیری شد و در چارچوب قانون مور قرار گرفت.
گوگل تست سرعت را انجام داد اما هارتموت نونف یکی از پژوهشگران مدعی شد نتیجه ی حاصل تنها قسمت کوچکی از توانایی های کوانتوم است. نون گفت:«اسپوتنیک کار بیشتری انجام نمی دهد. دور زمین می چرخد. اما نقطه ی عطفی در فضانوردی محسوب می شود.» 
متخصصین کامپیوترهای کوانتومی اعتقاد دارند دوره ی کامپیوترهای کلاسیک به پایان نرسیده است. کامپیوترهای کوانتومی سرکش و بدقلق هستند و حتماً باید در محیط تحت کنترل از آن ها استفاده شود. آن ها جایگزین کامپیوترهای امروزی نخواهند شد، بلکه کاربرد متفاوتی خواهند داشت. 
عکس
کامپیوتر های کوانتومی گوگل و یا سایر شرکت ها نقش شتاب دهنده را برای کامپیوترهای کلاسیک ایفا می کنند. نون می گوید:«باید از این منبع در مواردی استفاده کرد.»
یکی دیگر از پژوهشگران کامپیوترهای کوانتومی، اسکات آرانسون، رسیدن به این مهم را به پا گذاشتن بر روی ماه تشبیه کرده است. یکی از نمایندگان گوگل نیز در توییتر از این دستاورد به عنوان یک پرش بزرگ یاد کرده است. مقاله ی کوانتوم، 77 نویسنده دارد. 
در توسعه ی کامپیوترهای کلاسیک، همه ی صنایع دخیل بودند اما در توسعه ی کامپیوتر های کوانتومی تنها شرکت های بزرگ با لابراتوارهای مجهز مثل گوگل، اینتل، مایکروسافت، هانی ول و IBM نقش دارند. این کامپیوترها باید در دمای پایین و نزدیک به صفر درجه کار کنند تا احتمال انفجار پایین بیاید. بنابراین انتظار نداشته باشید بر روی میز کارتان، کامپیوتر کوانتومی داشته باشید. 
تست سرعت گوگل شامل آزمایش هوش مصنوعی، علم مواد و تولید اعداد تصادفی می شد. محققین کامپیوترهای کوانتومی طی مذاکره با تیم امنیتی گوگل از کاربرد اعداد تصادفی در کدهای امنیتی صحبت کردند. 
گوگل می گوید اولین مشتریان کامپیوترهای کوانتومی سازندگان ماشین مثل  Daimler و فولکس واگن هستند. IBM تلاش می کند تا بتوان به صورت ابری از رایانش کوانتومی استفاده کرد. 
اما یک فیزیکدان به نام جیم پرسکیل آب سردی را روی دستاورد جدید ریخت و گفت گوگل فقط از سرعت آن حرف می زند اما از این که واقعا کاربردی است یا خیر چیزی نمی گوید.  
تقریبا هر دستگاهی از ENIAC در 1945 تا آیفون 11 در سال 2019 یک کامپیوتر کلاسیک است. نیروی الکترونیکی آن ها مدیون مدارهای منطقی است که دائماً دو عدد را به هم اضافه می کنند و سلول های حافظه نتیجه را ذخیره می نمایند. 
عکس
کامپیوترهای کوانتومی کاملاً متفاوت هستند و به قوانین عقلی فیزیک پایبند می باشند که اجرام بسیار ریزی مثل اتم را هدایت می کنند. کامپیوترهای کلاسیک داده ها را به عنوان بیت های جداگانه به صورت صفر و یکی پردازش و ذخیره می کردند اما کامپیوترهای کوانتومی از اساس متفاوتند و از Qubit استفاده می کنند. Qubit می تواند داده های صفر و یک را به صورت هم زمان و طی فرایند جمع توابع ذخیره کند. 
علاوه بر این، qubit ها می توانند با یکدیگر گروه تشکیل بدهند که به آن گره خوردگی گفته می شود. به این ترتیب کامپیوترهای کوانتومی می توانند برای حل یک مسئله، در تعداد زیادی راهکاری بگردند. 
عملکرد کامپیوتر کوانتومی به صورت تصاعدی رشد می کند: با هر qubit که اضافه می شود، تعداد راهکارها دو برابر می شود. به همین علت مهندسین کامپیوترهای کوانتومی تلاش می کنند تا تعداد کوبیت ها را در کامپیوترها افزایش دهند. 
محققین گوگل می گویند:«انتظار داریم قدرت رایانش این کامپیوترها دو برابر شود.» این سرعت از سرعت تراشه های تقویت شده ی کامپیوترهای کلاسیک بر اساس قانون مور بیشتر است. کامپیوترهای گوگل 54 کوبیت دارند، یکی از آن ها کار خاصی نمی کند و در واقع 53 کوبیت فعال هستند. این رقم با سریع ترین کامپیوتر کوانتومی IBM برابر است. 
اما تعداد کوبیت مشخص کننده نیست. بی ثباتی های غیر قابل اجتناب باعث می شوند تا کوبیت ها داده های خود را از دست بدهند. برای مقابله با این مشکل، پژوهشگران بر روی اصلاح خطاها کار می کنند. 
IBM یکی از هواداران اصلی کامپیوترهای کوانتومی است اما از ارائه ی نتایج تکامل نیافته توسط گوگل انتقاد کرده است.  یکی از پژوهشگران IBM می گوید:«ما شرایطی را شبیه سازی می کنیم و فعالیتی را به کامپیوترهای کوانتومی واگذار می کنیم که کامپیوترهای کلاسیک دو و نیم روز برای انجامش زمان لازم دارند.» 
گوگل می گوید این دستاورد برای کامپیوترهای کوانتومی مفید است اما نتیجه ی کلی این است که کامپیوترهای کوانتومی با رشد تصاعدی دو برابر از سریع ترین سوپر کامپیوتر های دنیا سبقت می گیرند.
گوگل برون داد خام کامپیوترهای کوانتومی را منتشر کرده تا اگر کسی ایده ای دارد، بیان کند. پژوهشگر گوگل می گوید:«ما انتظار داریم هزینه ها کاهش پیدا کند و سخت افزار پیشرفت نماید.» اینتل در مورد نتایج گوگل نظری نداده است اما کامپیوتر کوانتومی را یک آزمایش استراتژیک دانسته است. 
جیم کلارک، مدیر لابراتوار کوانتوم اینتل گفت:«قصد داریم کوانتوم را از آزمایشگاه به بخش بازرگانی بیاوریم.» 
یکی از توانایی های کامپیوتر کوانتومی گوگل ، الگوریتم Shor است که فناوری های کدگذاری امروز را شکست می دهد. به هر حال، باید کامپیوترهای کوانتومی بیشتری ساخته شوند تا بتوان خطاها را اصلاح کرد. درک رایانش کوانتومی هنوز به پیشرفت های فنی نیاز دارد. 
بنابراین رایانش کوانتومی با آن که بسیار متفاوت است ، صنعت فناوری را دگرگون نمی کند. 
 
قیمت و مشخصات فنی گوشی Galaxy S11

قیمت و مشخصات فنی گوشی Galaxy Note 10

    نظر خودتان را ارسال کنید