noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

پردازنده گوشی های سامسونگ با قدرت بیشتر و مصرف کمتر

نویسنده: phonearena.com ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۲:۰۶ ب.ظ مشاهده: ۳۲۹ بار
پردازنده گوشی های سامسونگ با قدرت بیشتر و مصرف کمتر

پردازنده گوشی های سامسونگ : اگر با قانون مور که توسط آقای گوردون مور ، مدیرعامل پیشین اینتل آشنایی داشته باشید می توانید با پیشرفت چیپ ست ها آشنایی بیشتری پیدا کنید. قانون مور می گوید که تعداد ترانزیستورها در داخل هر مدار هر سال به دو برابر میزان گذشته افزایش میابد. در چیپست های امروزی مانند Snapdragon 855 و Apple A12 bionic با فناوری 7 نانومتری ساخته شده اند ، این یعنی اندازه ی آن ها 7 میلیاردم یک متر که این اندازه بسیار کوچک تر از پردازنده های 10 نانومتری می باشد. برای اینکه متوجه شوید که این چیپست ها تا چه اندازه پیشرفت و تغییر داشته اند می توانیم به پردازنده ی Snapdragon 800 اشاره داشته باشیم که با فناوری 28 نانومتری ساخته شده. 
 

پردازنده گوشی های سامسونگ

 
شاید برایتان عجیب باشد که اهمیت این مساله در کجاست؟ اهمیت آن این است که هر چقدر که این چیپ ها کوچکتر باشند میزان فضای کمتری را در داخل مدار و دستگاه اشغال می کنند. تعداد بیشتر ترانزیستورها موجب شده دستگاه توان پردازش بیشتری داشته و نیروی کمتری را نیز مصرف کند. از این رو اهمیت بالای کوچک شدن این چیپ ها موجب شده تا سامسونگ به دنبال راهی برای درست کردن قطعات و چیپ های 5 نانومتری باشد چیپ هایی که 2.000 عدد از آن ها را می توانید بر روی یک تار موی انسان قرار دهید! 
 
استفاده از این ترانزیستورها موجب شده تا توان پردازش پردازنده گوشی های سامسونگ را 10 درصد افزایش و میزان مصرف انرژی آن ها تا بیش از 20 درصد کاهش یابد. 
 
سامسونگ قصد دارد تولید انبوه این ترانزیستورها را از نیمه ی دوم سال 2020 آغاز کند. سامسونگ به کاربران خود و محققین اجازه داده تا بتوانند با استفاده از این فناوری چیپ های آزمایشی 5 نانومتری درست کنند. در حال حاضر سامسونگ از طرف رقیب خود یعنی TSMC بسیار تحت فشار بوده و این شرکت رقیب اعلام نموده که موفق به ساخت پردازنده های 5 نانومتری بوده که می توانند میزان توان پردازش را تا بیش از 15 درصد افزایش دهند. میزان مصرف انرژی این چیپ ها اعلام نشده اما این شرکت گفته که چیپ های ساخته شده ی آن تا 80 درصد در میزان فضای اشغال شده صرفه جویی می کند و این در حالیست که محصول سامسونگ 25 درصد در اشغال فضا صرفه جویی می کند. 
 
هر دو شرکت تا امروز چیپ های ویفری زیادی را با استفاده از فناوری فرابنفش شدید یا EUV روانه ی بازار نموده اند اما فناوری تازه از نقاط کوچک نور فرابنفش برای ایجاد طرح بر روی قطعات نانومتری استفاده کرده و موجب کاهش سایز آن ها شده اند. سامسونگ و شرکت IBM در حال طراحی صفحات نانومتری بوده اند که بتوانند در این تراشه های بسیار کوچک استفاده کنند. این راه حل سامسونگ برای مقابله با شرکت TSMC بوده زیرا این فناوری کار تولید چیپ ها را سریع تر کرده ، توان پردازش را تا بیش از 50 درصد بالا برده و میزان مصرف نیرو را تا بیش از 75 درصد کاهش خواهد داد.     
 

نظر خودتان را ارسال کنید