noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

نقد و بررسی تخصصی مشخصات فنی مانیتور سامسونگ CF591

نویسنده: samsungia ۹ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۱۹ ب.ظ مشاهده: ۱۹۹ بار
نقد و بررسی تخصصی مشخصات فنی مانیتور سامسونگ CF591

ما در این بخش به نقد و بررسی مشخصات فنی مانیتور سامسونگ CF591 خواهیم پرداخت و نقاط ضعف و قوت آن را به شما معرفی خواهیم نمود . هر روز که می گذرد زندگی روی بدش را بیشتر به نمایشگرهای 1080*1920 پیکسلی نشان میدهد و به نظر میرسد در آینده ای نزدیک، دیگر به عنوان نمایشگرهای استاندارد شناخته نشوند. اندازه نمایشگرها روز به روز در حال افزایش بوده استفاده از پنل های فوق عریض 1440p بجای 1080p چندان برای تولید کنندگان تلویزیون هزینه بردار نیست و اینها نشانه های پایان عمر نمایشگرهای 1080 می باشند. 
 
اما تمامی این علائم نتوانسته اند جلوی سامسونگ در تولید این نمایشگرها را بگیرند و شرکت کره ای به تازگی از نمایشگر خمیده جدید خود با عنوان CF591 و پشتیبانی از FreeSync رونمایی به عمل آورده. ویژگی هایی که در این نمایشگر قرار گرفته از سرعت واکنش چهار میلی ثانیه گرفته تا رفرش ریت 60 هرتز و اندازه 27 اینچی هیچکدام آنقدر جذاب نیستند که بخواهند کسی را ترغیب به خریدن آن کنند. رقابت اصلی این نمایشگر نه با نمایشگرها جدید بلکه با دیگر نمایشگرهای پیشتر تولید شده مانند SD590C بوده که در سال گذشته به بازار عرضه گردید که البته فاقد ویژگی FreeSync می باشد. علاوه اینکه قیمتی که برای CF591 تعیین شده به آن این توانایی را داده تا با نمایشگرهای 1440p که قیمتشان در حال کاهش است به رقابت بپردازد. اما آیا این نمایشگر سامسونگ که ظاهرا دیر هم به بازار آمده توان رقابت در بازار را دارد؟ 
 

تصویر با کیفیت ، پایه لرزان 

 

بررسی-تخصصی-مشخصات-فنی-مانیتور-سامسونگ-cf591
 
نمایشگر تازه سامسونک طراحی زیبایی دارد و حاشیه های نقره ای رنگ ها که در واقع نیمی از حاشیه های مشکی رنگ داخل آن را تشکیل میدهند در زمانی که تصویری روی آن نبوده و خاموش باشد موجب شده تا جذابیت بیشتری داشته و حالت Edge به آن ببخشند. بالا نمایشگر به خوبی طراحی شده و حاشیه کمی داشته و فاصله زیادی بین حاشیه و تصویر اصلی دیده نمی شود. 
 
اما متاسفانه پایه ای که برای آن طراحی شده نمی تواند به خوبی تمامی بدنه نمایشگر CF591 را به خوبی نگه دارد. زیرا این پایه عرض کافی نداشته و نمایشگر قرار گرفته روی آن عریض بوده و به همین خاطر تقارن و تقسیم وزن به خوبی ایجاد نشده و زمانی که در حال تایپ کردن هستید می توانید لرزش تصویر را به صورت آشکار مشاهده نمایید. هیچ محوری در این نمایشگر طراحی نشده تا بتواند از این مشکل ارگونومیک جلوگیری به عمل آورد. گاهی هم امکان دارد پس از مدتی استفاده کمی تصویر نمایشگر به سمت عقب تکیه بدهد. 
 
بررسی-تخصصی-مشخصات-مانیتور-سامسونگ-cf591
 
علاوه اینکه در این نمایشگر نمی توانید از ویژگی VESA استفاده کنید و به همین خاطر تنها توسط همین پایه قابل استفاده می باشد که البته مشخص تمام نمایشگرهای اقتصادی و مقرون به صرفه مانند Philips 276E6 با قیمت 200 دلاری می باشد. نمایشگر سامسونگ 400 دلار قیمت دارد که باز هم به نوعی اقتصادی به حساب می آید اما شاید بهتر بود سامسونگ در آن امکان استفاده از VESA را قرار می داد. 
 
در پشت پنل خمیده که سامسونگ در این نمایشگر استفاده کرده پورت HDMI ، Display Port ، VGA و ورودیهای مخصوص وارد و خارج شدن صدا قرار گرفته است. این دقیقا تعداد پورتی است که باید بر روی هر نمایشگری مورد استفاده قرار بگیرد که مشابه آن را در SD590C دیده بودیم. نمایشگر خمیده Dell SE2716H که کیفیت تصویری 1080p دارد پورت Display Port نداشته و بجای آن دو پورت HDMI دارد ، نمایشگر Philips بجای داشتن پورت Display مجهز به DVI می باشد. با این حال سامسونگ پورت Display را در نمایشگر خود حفظ کرده است. 
 
برخی از تولید کنندگان نمایشگرها برای قابلیت ایجاد تغییرات در تصویر از صفحات لمسی استفاده کرده و برخی دیگر دکمه هایی در پایین صفحه قرار داده اند اما سامسونگ از ویژگی دیگری در آنها به نا Jog Button استفاده کرده که ظاهری شبیه به یک دسته Joystick کوچک داشته و در پشت مانیتور قرار گرفته تا حتی با بودن در محیط های کم نور نیز به توان از آن استفاده نمود. با فشار دادن این دکمه منوی تنظیمات ظاهر شده که از آن به ویژگی های مختلفی دسترسی خواهید داشت. از این منوی می توان میزان رنگ ، نور ، شفافیت و کنتراست را تغییر داد. علاوه اینکه گیمرها این امکان را خواهند داشت تا از ویژگی Game Mode برای داشتن تجربه ای بهتر و سرعت واکنش بالاتر بهره مند شوند. سامسونگ ویژگی هایی با با عناوین magic در این نمایشگر قرار داده که Magic Upscale و Magic Bright هستند که هر یک به نوعی در بهبود تصویر تاثیر گذار می باشند. 
 

کیفیت تصویر 

 
اگر از نظر فنی بخواهیم بگوییم کیفیت تصویری که نمایشگر CF591 به نمایش میگذارد متوسط است. در این نمایشگر 1920*1080 پیکسلی پنلی عمودی با 82 پیکسل در هر اینچ با رفرش ریت 60 هرتز و سرعت واکنش 4 میلی ثانیه قرار داده شده که از همین مشخصات می توان متوسط بودن کیفیت تصویر آن را دریافت. 
 
بررسی-تخصصی-مانیتور-سامسونگ-cf591
 
میزان روشنایی 250 نقطه ای در این نمایشگر قابل قبول بوده اما پایین تر از دیگر نمایشگرهای هم قیمت با پنل خمیده و کیفیت تصویر 1080p به نمایش می گذارند. میزان کنتراست 910:1 این نمایشگر بسیار بالاتر از دیگر رقبا بوده که در این زمینه برتری کاملی نسبت به دیگر نمایشگرها دارد. رنگ های به نمایش گذاشته و طیف رنگ نیز دیگر ویژگی مثبت این نمایشگر بوده و می توان 99 درصد از رنگ ها در طیف رنگی sRGB را به نمایش بگذارد که در این زمینه با نمایشگر Dell SE2716H برابر بوده و میزان گامایی که دارد بیشتر از تمامی نمایشگرهای هم رده است که آن هم نکته ای مثبت به حساب می آید. 
 
با احتساب این ویژگی ها می توان گفت که تصویری که نشان میدهد دارای کنتراست بالا ، کمی تاریک با گاما بالا می باشد. نکته منفی در اینجا این است که شما می توانید عدم داشتن روشنایی کامل این نمایشگر را در حین بازی یا تماشای محتوا متوجه شوید. 
 
اما کالیبره کردن تصاویر در این نمایشگر به صورت بی نقص انجام شده و می توانید اطمینان داشته باشید که رنگی که در این نمایشگر به تصویر کشیده میشود تمام رنگ ها را با دقت بسیار به نمایش می گذارد. میزان گاما این نمایشگر ئر تست های انجام شده 2.4 بوده که حتی از میزان استاندار  بهترین نمایشگر ها نیز بالاتر بوده که 2.2 می باشد. 

بررسی-مانیتور-سامسونگ-cf591
 
در آخر باید بگوییم که CF591 سامسونگ با قیمت 350 دلاری در جنگی نفس گیر با دیگر رقبای خود قرار گرفته که البته ویژگی هایی دارد که می توان آن را نسبت به رقبایش برتری بخشیده و موجب پیروزی او شود. در کل شاید بهتر باشد فکر خریداری یک نمایشگر با کیفیت 1080p را از ذهن خود خارج کنید. 
 

    نظر خودتان را ارسال کنید