noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

نقد و بررسی تخصصی بازی Metro Exodus

نویسنده: samsungia ۱۷ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹ ق.ظ مشاهده: ۳۰۴ بار
نقد و بررسی تخصصی بازی Metro Exodus

بازی سبک پس از آخرالزمانی Metro بعد از ورشکست شدن شرکت THQ خانه اش را از دست داد تا اینکه شرکت برنامه نویسی آن یعنی 4A موفق شد خانه ای تازه را در Deep Silver پیدا کند. مانند بازی Spartan Order با شخصیت Artyom ، در بازی Metro Exodus باید سعی کنید تا از شرایط ایجاد شده جان سالم به در ببرید. با بازی Metro Exodus شرکت سازنده آن یعنی 4A چشم بر چیزی بزرگتر دوخته و بجای اینکه کل بازی در دنیای زیر زمین و متروهای زیر زمینی باشد آن را به دنیای از هم پاشیده  سطحی برده که در آنجا با تجربیاتی تازه روبرو خواهید شد. در این بازی نقاط ضعف سری های قبلی هنوز هم دیده می شود اما 4A داستان آن را گسترده تر کرده ا بتواند با دیگر بازی های هم ژانر به رقابت بپردازید. 
 

دنیایی گسترده و کشف نشده بازی مترو Exodus

 
بازی مترو Exodus دقیقا پس از پایان خوش Metro : Last Light ادامه پیدا می کند که شما Artyom که شخصیت اصلی بازی است را همراه با همسرش Anna میبینید که در حال تلاش برای نجات دادن باقی مانده از مردم مسکو هستند که چندان انجام این کار باب میلشان پیش نمی رود. او در تلاشش با نادیده گرفتن حرف Anna که اصرار دارد سطح بالایی ناامن است به قسمت رادیواکتیو نشده سطح بالایی رفته تا توسط رادیو با دیگران ارتباط برقرار کند که پس از مدتی پاسخ این کار خود را گرفته و متوجه می شود مسکو خطرناک ترین مکان ممکن برای زندگی کردن بوده و آنها باید این شهر را ترک کنند. 
 
از این رو داستان اصلی بازی جدید Metro Exodus آغاز می شود جایی که Artyom و Anna با قطار شروع به گشتن دورتادور کشور کرده و پدر Artyom یعنی Miller با گروهی از کارشناسان تصمیم میگیرد به مکان های مختلف رفته تا در دنیای از هم پاشیده جنگ هسته ای جایی را برای زندگی کردن پیدا کند. علاوه بر این ، Miller می خواهد حقیقت اصلی پنهان شده پشت جنگ هسته ای را پیدا کند و دلیل آغاز جنگی که موجب نابودی جهان شد را بفهمد. 

بررسی-تخصصی-بازی-metro-exodus
 
در بازی مترو سری Metro Exodus مانند دیگر بازی ها از سری Metro داستان اصلی بازی تنها مساله پر اهمیت بوده و تا جای ممکن از نبردها دور خواهید بود و همراه Miller بیشتر به دنبال بقا خواهید بود تا اینکه بخواهید مشغول انجام ماموریت های فرعی یا side Mission و درگیری با دیگران باشید. پس از شناختن شخصیت و توانایی های مختلف هر یک از یاران Artyom میفهمید که از آنها چه کارهایی بر می آید و موجب خواهید شد تا احساس خاص بودن داشته باشند و در رویارویی با دیگران و جهش یافته ها بتوانند موثرتر عمل کنند. شخصیت Artyom معمولا ساکت بوده و تنها زمانی که در حال نوشتن کتابش است حرف زده ، او در طی سال ها موفق شده توانایی های ذهنی مختلفی کسب کند در حین ارتباط با دیگران می تواند از آنها برای متقاعد کردن افراد استفاده کند که در لحظات مهم می تواند بسیار کلیدی باشد. 
 
اما گاهی هم می شود که این شخصیت سازی های انجام شده عجیب و غریب رفتار کرده که معمولا به دلیل داستان اتفاق می افتند. به عنوان مثال با یک کاراکتر صحبت کرده و در حال رفتن به مکانی هستید که در موردش صحبت کرده اید و ناگهان به صحنه قبل بازگشته و باری دیگر باید مکالمه را برقرار کنید و اینبار به روشی دیگر باید این کار را انجام دهید که بسیار عجیب و غیر منطقی است. در یک قسمت دیگر از بازی نیز در حال انجان دادن یم ماموریت فرعی هستید که ناگهان در میان انجام آن گیر می کنید و دلیل آن است که باید داستان اصلی بازی را پیش برده تا آن قسمتی را که از نقشه می خواهید در ماموریت فرعی بروید باز شده تا بتوانید آن را ادامه دهید. 
 

آخرالزمان از نوعی متفاوت 

 
دیگر از دنیای زیر زمین و خطوط مترو خبری نخواهد بود ، بازی Metro Exodus همانطور که از نامش هم پیداست بر اساس دیگر بازی ها با نام مشابه نیست که در گذشته ارائه شده اند و بر پایه آنها بنا نهاده نشده. در آن دیگر نام Red Army یا Fourth Reich به گوش شما نخواهد خورد زیرا قرار است در آن با گروهک های متفاوتی روبرو شوید که برخی از آنها رفتاری دوستانه داشته و برخی دیگر دشمن بوده و از روش هایی نوین برای شکست دادن شما استفاده میکنند. این به بازی، بیشتر حالتی اکشن بخشیده تا حالت سیاستمداری که در بازی های پیشین دیده بودیم. این تغییر ایجاد شده هیجان بیشتری به بازی بخشیده که البته آن را به بازی بهتری نیز تبدیل کرده و اکنون ارزشش را دارد تا شاسنی دیگر به آن بدهیم تا داستانش را مانند Fall Out شکوفا کند.   

بررسی-بازی-metro-exodus
 
در این بازی که نسل چهارم از سری بازی های Metro بوده از خیابان های برفی و یخ زده و محیط شره مسکو خارج خواهید شد ، Metro Exodus دنیایی پس از جنگ اتمی را به نمایش میگذارد که تا به حال در هر بازی مشابه دیگری دیده اید ، حالات جوی و مکان هایی که به آنها میروید به قدری متفاوت بوده که دیگر آن حس یکنواختی که در بازی های پیش بوده را تجربه نخواهید کرد. بازی در فصل زمستان آغاز شده و در پاییز به اتمام میرسد و تمامی فصول به گستردگی مثال زدنی به نمایش گذاشته می شوند. در آن بیابان هایی بی انتها ، جنگل هایی انبوه با کلبه های ابتدایی و غارهایی که مکان زندگی جهش یافته ها است روبرو خواهید شد. البته هنوز هم با این تغییرات اعمال شده ، بسیاری از لحظات را بازی در زیر زمین و سیستم مترو اتفاق می افتد و هنوز آن حس خاص زندگی در زیر زمین که بازی های قبلی می داده اند را به شما منتقل می کند. محیط و صحنه هایی مختلف را در بازی خواهید دید ، از مناظر زیبا گرفته تا دیوانه وار  ترین مکان که سر انسان ها در یخچال نگهداری شده و استخوان هایشان برای تزیین آویزان گردیده است. با اینکه محیط بیرون به خوبی و بسیار روشن طراحی شده ، ساختمان ها با حالت غیر معمول در هم رفته شده و دنیای از تاریکی را ایجاد کرده اند. شما در بازی همیشه به نور فلش و فندک خود نیاز دارید که البته باید در استفاده از آنها محتاط باشید زیرا روشن کردن چراغ می تواند دشمنان شما را از جایی که هستید خبردار کند. اگر در جایی گم شوید تنها نقشه فیزیکی که در بازی می توانید استفاده کنید به شما برای بازگشت کمک خواهد کرد. با این حال همیشه در تمام زمان بازی حس اضطراب با شما خواهد بود که گاهی به وحشت نیز تبدیل می شود.     
 
با این اوصاف بازی Exodus به عنوان یک بازی Open World محسوب نمی شود. شما در مسیر داستان بازی در محیط هایی بزرگ قرار خواهید گرفت که در آنها بگردید و به انجام ماموریت های فرعی بپردازید. در نقشه شخصی مانند بازی های جهان باز (Open World) منتظر شما نایستاده تا به آن برسید و ماموریتی به شما داده و در ازای انجام آن جایزه یا پول و مهمات دریافت کنید. این موجب شده تا سرعت شما در مسیر داستان اصلی بالا باشد و درگیر نبردهای بی مورد نشوید. در این بازی عدم داشتن تعادل ، نبود منابع کافی و وجود موجودات جهش یافته موجب می شود تا هیچگاه حس آرامش نداشته باشید. داشتن ماسک فیلتر دار از مهمترین ابزاری است که در حین انجام بازی باید آن را با خود داشته باشید زیرا قرار گرفتن در محیط ها با هوای آلوده در چند ثانیه موجب مرگ شما می شود. بسته کمک های اولیه از آن هم مهم تر است و نبود آن در محیط نقشه و طول بازی موجب می شود تا کمتر به نبرد پرداخته و بیشتر با حقه و حرکت بی صدا بتوانید از مخمصه رهایی پیدا کنید. 
 
بازی-metro-exodus
 
در حین بازی این را متوجه می شوید تا با نگه داشتن چیزی ، چیز دیگری را از دست خواهید داد. به عنوان مثال با پرهیز از درگیری نمی توانید چیزی را که آنها در حال محافظت هستند را بدست آورید. ریسک درگیری یا عدم درگیری تاثیری مستقیم در داستان بازی شما خواهد داشت. می توانید تصمیم بگیرید که به صورت مخفیانه به مقر راهزنان رفته و ماهرانه آنها را از پای درآورید و یا اینکه از در جلویی وارد شده و با نارنجک و دینامیت با آنها روبرو شوید که البته با این کار ریسک روبرو شدن با موجودات جهش یافته را نیز به جان می خرید. در بازی دشمنانی که میبینید خطرناک ترین ها نیستند بلکه آنهایی که در سایه ها مخفی شده و به دنبال فرصت هستند از جمله خطرناک ترین ها محسوب می شوند. 
 

میلیون ها روش برای کشتن 

 
پیشتر در سری بازی های Metro هیچوقت لذت از بین بردن موجودات دیگر را با روش های مختلف تجربه نمی کردید اما Exodus تجربه ای متفاوت را در اختیار شما قرار داده و از سلاح های بسیاری می توانید استفاده کنید. شات گان لگدی شدید داشته و می تواند در کوتاه ترین زمان افراد زیادی را از بین ببرد و مسلسل برای کسانی طراحی شده تا با صبر بیشتری بتوانند با دقت و بالاتر و صرف مهمات کمتر دشمنان را از بین ببرند. دوربین حرارتی آنطور که فکر می کنید نمی تواند کمک حالتان باشد و شاید تنها غریزه بتواند به شما کمک کند تا جان سالم به در ببرید. نوع حضور در نبردها هم به سلاح هایی که همراه دارید بستگی دارد. Artyom می تواند قسمت های قابل استفاده سلاح هایی که روی زمین هستند را برداشته و سلاحی تازه را بسازد. توسط او می توانید یک ریولور را از زمین برداشته و سیستم گلوله شات گان را روی آن نصب کرده آن را به سلاحی تازه ، سبک و قدرتمند تبدیل کنید یا اینکه AK47 را برداشته و روی آن دوربین و ضربه گیر نصب کرده و به عنوان اسنایپر استفاده کنید تا به اسلحه رویایی شما تبدیل شود.   
 
حتی می توانید ماسک و جلیقه ضد گلوله ارتقاء بدهید که هر یک از آنها جلوی ایجاد تغییری دیگر را خواهد گرفت. اگر جلیقه زیادی محکم شود با برخورد گلوله سوراخ شده و باید با چسب به طور موقت آن را ببندید تا در زمان مناسب آن را تعمیر کنید. 
 
با اینکه هنوز در exodus نشانه هایی از نقاط ضعف سری های پیشین دیده می شود ، بازی متفاوت با دنیای بیکران و داستانی جذاب بوده که دنیای پسا جنگ و آخرالزمان را به نمایش میگذارد که در آن در حالت اول شخص با دیگران برای بقا به مقابله میپردازید که البته هنوز ریشه هایش را حفظ کرده است. شرکت 4A همچنان به زنده کردن و زنده نگه داشتن داستان های دیمیتری گلوکووسکی اعتقاد داشته و بازی هایش را بر اساس نوشته های او می سازد. بی تردید بازی تازه ی Metro Exodus از بهترین بازی های سری Metro بوده که تا به حال ارائه شده و تهیه کردن آن را به شما پیشنهاد میکنیم. 
 

    نظر خودتان را ارسال کنید