noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

موج دوم کرونا ویروس در راه است

نویسنده: samsungia.com ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹ ب.ظ مشاهده: ۳۲۳ بار
موج دوم کرونا ویروس در راه است

موج دوم کرونا ویروس در راه است

کشورهای هنگ کنگ ، سنگاپور و تایوان باری دیگر با بحران کرونا ویروس و همه گیری آن روبرو شده اند و این بار با چالشی به مراتب دشوار تر مواجه شده اند.

در این روزها اگر به هنگ کنگ سفر کنید باید پیش از ورود " سالیوا " یا همان کارت شهروندی جنوب آسیا را نشان دهید و در غیر این صورت اجازه ورود شما به کشور داده نمی شود. البته سالیوا نسل جدید کارت شهروندی است ، نوعی اپلیکیشن که جواب تست کرونا شخص در آن ثبت شده و نشان میدهد که آیا او در مکان های پر ریسک رفت و آمد داشته یا خیر. با روند رو به رشد مبتلایان به کرونا در جنوب آسیا این جدی ترین نوع پیشگیری است که انجام شده و تا پایان ماه جاری ادامه خواهد داشت.

در اوایل شیوع کرونا کشور هنگ کنگ از معدود کشورهایی بود که با جمعیت کم و امکانات پیشرفته توانست مانع شیوع گسترده و همه گیری آن شود. در کنار هنگ کنگ کشورهای سنگاپور و تایوان قرار داشتند که با شیوع گسترده کرونا توانستند بدون نیاز به تعطیلی بازار و اقتصاد جلوی همه گیر شدن آن را بگیرند.

آنها بجای اینکه قرنطینه سراسری اعلام کنند از ابزاری دیگر مانند انجام آزمایش کرونا به طور جدی ، دادن مچبند به شهورندان برای مانیتور کردن رفت و آمد آن ها برای پیدا کردن افراد و مناطق آلوده ، تحت نظر گرفتن شهروندان به طور مستقیم ، قرنطینه بیماران و بستن مرزها به روی مسافرین استفاده کرده اند. البته زندگی مانند روزهای عادی در این کشورها نیست اما هیچ یک از آنها قرنطینه را به طور سراسری اجرا نکرده اند. اما روند رشد دوباره و موج دوم کرونا موجب شده تا این کشورها قوانین تازه ای برای مبارزه با کرونا وضع کنند.

به عنوان مثال هنگ کنگ قوانین رعایت فاصله را سخت تر کرده ، قوانین محاجرت را لغو کرده و مغازه های مختلفی را که مکان تجمع تعداد بالایی از افراد بوده را تعطیل نموده است. سنگاپور ابتدا دستور داد تا تمامی افراد فاصله هوشمند را رعایت کنند اما به دلیل رشد مبتلایان ، مدارس را تا تاریخ 4 ماه می تعطیل نموده ، در سمت دیگر تایوان هیچ مکانی را تعطیل نکرده اما قوانین سفت و سختی برای رعایت فاصله تعیین نموده است.

این نوع قوانین تا زمانی که دارو یا واکسنی برای درمان و جلوگیری از شیوع کرونا پیدا شود بر زندگی شهروندان حکم فرما خواهند بود و زندگی عادی بر مبنا آنها خواهد بود. رعایت فاصله اجتماعی تا حدودی در جلوگیری از شیوع کرونا تاثیرگذار بوده اما تنها کافیست تا مرزها و مکان های اجتماع باز شوند تا شیوع باری دیگر افزایش پیدا کند. تا زمانی که کرونا ویروس در کشوری در حال شیوع باشد هیچ چیز نمی تواند مانع سرایت آن به دیگر کشورها شود. به همین خاطر است که هنوز هیچ کشوری به طور کامل نتوانسته کرونا را شکست دهد.

خانم الگا جوناس از پزشکان ارشد در موسسه جهانی سلامت هاروارد گفته : " شیوع کرونا تا زمانی که تمامی کشورها نتوانند افراد بیمار را تشخیص دهند و مبدا آن را پیدا کنند ادامه خواهد داشت. در صورتی که هر کشوری روشی مناسب برای تشخیص آن پیدا کرد باید آن را با دیگران به اشتراک بگذارد."  

    نظر خودتان را ارسال کنید