noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

لنز تله فوتو موبایل و محدودیت های پنهان آن

نویسنده: phonearena ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱ ق.ظ مشاهده: ۴۵۲ بار
لنز تله فوتو موبایل و محدودیت های پنهان آن

لنز تله فوتو موبایل : در سال 2016، تعداد گوشی هایی که دوربین اصلی آن ها بیشتر از یک لنز داشت، بسیار محدود بود. در سال 2019 پیدا کردن تلفن همراهی که دوربین اصلی اش کمتر از دو لنز داشته باشد، دشوار است. اپل، سامسونگ، ال جی و هواوی از جمله کمپانی هایی هستند که گوشی های خود را به دوربین های دوگانه، سه گانه و چهارگانه مجهز کرده اند. این امر موجب بالا رفتن قدرت انتخاب خریداران تلفن همراه در میان گوشی های قدرتمند برای عکاسی شده است. 
اما نکته اینجاست که این لنزهای اضافی الزاماً لنزهای خوبی نیستند. لنز دوم معمولاً به نور حساس است و تنها دید سیاه و سفید دارد. لنز واید، زاویه دید گسترده تری دارد اما کیفیت عکس ها را تا حد زیادی پایین می آورد. لنزهای تشخیص عمق هم به نظر می رسد کار خاصی انجام نمی دهند. 

لنز تله فوتو موبایل

لنز تله فوتو موبایل که اپل در دوربین آیفون 7 پلاس استفاده کرده، می تواند کاربردهای زیادی داشته باشد؛ اما آن هم بی عیب و نقص نیست. 
لنز تله فوتو گوشی برای دو کار مناسب است. اول آن که به شما اجازه می دهد بدون پایین آمدن کیفیت، بر روی شی مورد نظرتان زوم کنید. تلفن هایی با زوم 2x، 3x و حتی 5x مثل هواوی P30 Pro وجود دارند. دوماً لنز تله فوتو زاویه دید کمتری دارد و برای گرفتن عکس های پرتره ایده آل است. خاصیت اپتیکال لنز باعث میشود کیفیت تغییری نکند و پس زمینه محو باشد. 
 
متاسفانه اکثر گوشی هایی که دارای لنز تله فوتو گوشی هستند، در موارد دیگر ضعیف ظاهر می شوند. نکته اینجاست که کاربر به راحتی متوجه محدودیت ها نمی شود.
در مبحث عکاسی، لنزها به دو دسته ی عمده تقسیم می شوند: لنزهای زوم و لنزهای اولیه. لنزهای زوم، دارای المان هایی هستند که می توانند به صورت فیزیکی حرکت کنند و شی مد نظر را بزرگنمایی کنند. به این ویژگی، زوم اپتیکال گفته می شود. اغلب دوربین های گوشی های امروزی دارای لنز تله فوتو هستند. فرآیند زوم در لنز تله فوتو به کمک لنز اولیه صورت می گیرد و تنها بر روی یک نقطه ی خاص اعمال می شود. 
اگر تلفن شما دارای لنز تله فوتو گوشی با زوم 2x باشد، هر چیزی که در محدوده ی 1x تا 1.9x قرار داشته باشد به صورت دیجیتال زوم می شود. حتی اگر لنز تله فوتو وجود نداشته باشد این اتفاق می افتد. بنابراین تنها زوم بالای 2X از لنز تله فوتو بهره می برد. کاربران بی تجربه به اشتباه فکر می کنند لنز تله فوتو خیلی به عکاسیث آن ها کمک می کند. متاسفانه این طور نیست. 
 
در اغلب موارد هرچه لنز دوربین بزرگتر باشد، بهتر است. سطح بزرگتر لنز سبب می شود نور بیشتری جذب کند و نور بیشتر به معنی عکس واضح تر و نویز کمتر است. اما لنزهای تله فوتو کوچک هستند و نور کمتری دریافت می کنند و متعاقباً باعث بروز نویز بیشتر در عکس می شوند. 
لنز تله فوتو گوشی در نور کم خوب کار نمی کند. هنگامی که نرم افزار دوربین تشخیص می دهد که نور فریم کافی نیست، از لنز تله فوتو برای زوم کردن استفاده نمی کند. در عوض از زوم دیجیتال لنز اولیه استفاده می کند و کابر اگر دقت نکن متوجه نمی شود که عکس ها وضوح کافی ندارند. 

قیمت و مشخصات فنی گوشی Galaxy S11

قیمت و مشخصات فنی گوشی Galaxy Note 10
 
هنگامی که با دوربین آیفون 7 پلاس با زوم 2x عکس بگیرید متوجه می شوید این دوربین نمی تواند در نمای نزدیک جزئیات بیشتری را به تصویر بکشد. 
 
لنزهای معمولی دوربین های تلفن همراه می توانند از فاصله ی سه اینچی زوم کنند. اما لنزهای تله فوتو می توانند از فاصله یک یا دو فوت فوکوس می کنند. اگر خیلی نزدیک شی باشید و زوم کنید، دوربین از زوم دیجیتال لنز اولیه استفاده می کند. در این صورت هم کاربر متوجه نمی شود که از لنز تله فوتو برای گرفتن عکس استفاده نشده است. در نتیجه لنزهای تله فوتو تاثیر زیادی در عکاسی شما ندارند. این مطلب برای نشان دادن محدودیت های لنز تله فوتو تهیه شده است. 
 

    نظر خودتان را ارسال کنید