noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

شواهدی مبنی بر متعصب بودن الگوریتم های تشخیص چهره یافت شد

نویسنده: samsungia ۴ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵ ق.ظ مشاهده: ۲۱۱ بار
شواهدی مبنی بر متعصب بودن الگوریتم های تشخیص چهره یافت شد

در یک پژوهش جدید بر روی الگوریتم های مطرح تشخیص چهره در دنیا، مشخص شد این الگوریتم ها بر روی چروک های پیری، نژاد و قومیت تعصب دارند. بر اساس پژوهش صورت گرفته توسط انیستیتوی استاندارد و فناوری، الگوریتم های موجود، اعضای برخی از گروه های مورد مطالعه را 100 بار بیشتر ، نسبت به دیگران اشتباه تشخیص داده است. 
به گفته ی این انستیتو، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خصوصیاتی مثل سن، جنسیت و نژاد بر روی دقت الگوریتم ها تاثیر می گذارد. 189 الگوریتم از 99 کمپانی مورد بررسی قرار گرفته اند. این الگوریتم ها تقریباً در اکثر سیستم های تشخیص چهره استفاده می شود. 
یافته ها حاکی از آن است که سیستم های تشخیص چهره ی پیشرفته در دنیا برای استفاده در موارد حساس مثل دادگاه و امنیت ملی صلاحیت ندارند. قانونگذاران این پژوهش را تکان دهنده خوانده اند و از حکومت آمریکا خواستند تا در مورد استفاده از این فناوری در امنیت مرزها تجدید نظر کند. 
در بررسی های یک به یک، از الگوریتم ها برای تطبیق چهره فرد با پاسپورت و کارت شناسایی استفاده شد. در پایگاه داده اطلاعات تمام افراد یک بار ثبت شده بود. زنان آفریقایی آمریکایی در اکثر موارد اشتباه گرفته می شدند. ؛ این در حالی است که آسیایی ها، آفریقایی آمریکایی ها، آمریکایی های بومی و ساکنان جزایر اقیانوس آرام همگی اشتباه شناخته شدند. خردسالان و افراد مسن هم اغلب به اشتباه شناسایی شدند. در برخی موارد آسیایی ها و آفریقایی آمریکایی ها 100 بار بیشتر از سفیدپوست ها اشتباه گرفته شدند. بیشترین میزان صحت در میان مردهای سفید پوست میان سال رویت شد. 
این پژوهش بر روی سازمان هایی صورت گرفته که به صورت داوطلبانه الگوریتم هایشان را برای مطالعه ارائه کردند. مطالعات قلبی بر روی ایرادهای وارد به سیستم آمازون ابراز نگرانی کرده بودند و محققین هوش مصنوعی از این کمپانی خواسته بودند تا از فروش این سیستم معیوب خودداری کند. آمازون ادعا کرد الگوریتم هایش در تست های این انستیتو تحلیل نمی شوند؛ در حالی که سایر کمپانی ها مشکلی برای ارائه ی الگوریتم هایشان نداشتند.
متخصصین امر اعتقاد دارند با داده های تربیتی بیشتر می توان تعصب را در الگوریتم ها کاهش داد. پژوهشگران می گویند این الگوریتم ها اکثراً در کشورهای آسیایی توسعه داده شده اند و به همین دلیل در مورد تشخیص چهره های آسیایی بهتر عمل می کردند. 
به هر حال حل کردن مشکل تعصب در فناوری تشخیص چهره، مشکل بی احترامی به حریم شخصی افراد را حل نمی کند. 
وقتی از تشخیص چهره به عنوان یک حربه استفاده می شود، توسعه ی آن چه لطفی دارد؟ "جوی بولماوینی"، محقق هوش مصنوعی که بر روی تعصب الگوریتم ها تحقیق کرده، می گوید:«ملاحظات فنی نمی تواند از ملاحظات اجتماعی جدا باشد.»
 
 
قیمت و مشخصات فنی گوشی Galaxy S11
 
قیمت و مشخصات فنی گوشی Galaxy Note 10

    نظر خودتان را ارسال کنید