noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

سیستم عامل اندروید Q نسخه‌ی بتا

نویسنده: wired.co.uk ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۴ ب.ظ مشاهده: ۵۸۲ بار
سیستم عامل اندروید Q نسخه‌ی بتا

شرکت گوگل نخستین نسخه‌ی بتای سیستم عامل اندروید Q را منتشر کرد. البته گوگل نسخه‌ی کامل را تا کنفرانس Google I/O که در ماه مه برگزار خواهد منتشر نمی‌کند؛ اما ما برخی از اطلاعات مهم آن را می‌دانیم.

سیستم عامل اندروید Q

 
سیستم عامل اندروید Q برخی عناصر امنیتی خاص را تشدید خواهد کرد. شما قادر خواهید بود که به برنامه‌ها دسترسی one-time به موقعیت مکانی خود را بدهید. یک برنامه‌ی تاکسی خواهد توانست که موقعیت مکانی شما را تشخیص دهد؛ اما تنها و تنها با اجازه‌ی شما و زمانی که خودتان بخواهید موقعیت را به اشتراک بگذارید. چنین تغییراتی هم مهم هستند و هم به نوعی پسرفت محسوب می‌شوند. گوگل اجزای دیجیتالی را از ما می‌تکاند تا از این واقعیت طفره برود که ما به تدریج در حال بدل شدن به اجزایی بر روی بدن خود این شرکت هستیم.
این مسئله چیز جدیدی نیست؛ اما بخش دیگری از سیستم عامل اندروید Q کاملا جدید است. گوگل به شدت گوشی‌های تاشو را جدی گرفته و پیشاپیش دارد برای آنها آماده می‌شود.
روش استاندارد اندروید این است که بنشیند و نظاره‌گر باشد که چگونه شرکت‌هایی مانند سامسونگ، اچ تی سی و هواوی مانند کودکانی که بر روی یک تکلیف کلاسی علوم کار می‌کنند در حال بازی کردن با ویژگی‌های سخت افزاری و نرم افزاری جدید هستند. می‌تواند از شکست‌ها چشم بپوشد، و توسط خلق پلت فرم‌های فراگیر Android API، ماژول‌هایی که رفتارهای نرم افزاری را برای برنامه‌ها و دستگاه‌ها استاندارد سازی می‌کنند، با موفقیت‌های این شرکت‌ها همکاری کرده و با آنها همگام و هماهنگ شود.
سیستم عامل Android Q حتی قبل از اینکه هیچ دستگاه تاشویی در بازار در دسترس باشد دارد خود را با چنین دستگاه‌هایی هماهنگ می‌سازد. این هماهنگ سازی از یک لایه‌ی نرم افزاری بهره می‌گیرد که توسط سازنده‌های گوشی‌های تاشو، از جمله سامسونگ و هواوی، ساخته شده که چگونگی عملکرد رفتاری صفحات گوشی‌های تاشو در حالت باز شده را تعیین می‌کند. بخش بزرگی از این فریم ورک هم اکنون نیز در اندروید وجود دارد چون برنامه‌ی اندرویدی مجبور بوده‌اند با ابعاد و کیفیت مختلف صفحه در گوشی‌های مختلف هماهنگ شوند.
در هر حال Android Q به دنبال آن است که با این تغییر بنیادین انطباق یابد تا بتواند در آینده با شرکت‌هایی مانند سامسونگ، هواوی و سایر سازندگان گوشی‌های تاشو به راحتی هماهنگ شود. تغییراتی که در اندروید Q داده شده است این سیستم عامل را بدل به پلتفرمی بسیار مناسب برای گوشی‌های تاشو و چند صفحه‌ای می‌سازد.
 

نظر خودتان را ارسال کنید