noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

رم گوشی‌ ها از نظر حجم درگذر زمان چه تغییری کرده است ؟

نویسنده: ghatreh.com ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۳:۴۴ ب.ظ مشاهده: ۲۶۰ بار
رم گوشی‌ ها از نظر حجم درگذر زمان چه تغییری کرده است ؟

رم گوشی‌ ها از نظر حجم درگذر زمان چه تغییری کرده است ؟

رم گوشی‌ : گاهی اوقات سازندگان با گفتن اعداد و ارقام دست به فریب مشتریان می زنند، مثلا در مورد حافظه به ندرت به eMMC یا UFC بودن آن اشاره می کنند که تفاوت بسیار زیادی در کارایی ایجاد می‌کند. همچنین در مورد حافظه رم نیز به LPDDR4 بودن یا نبودن، چند کاناله بودن و سایر فاکتورها اشاره چندانی نمی‌کنند.
 
درعوض هرگاه صحبت از حافظه رم دستگاهی می شود میزان حجم حافظه رم به‌رخ کشیده می‌شود. با نگاهی به میانگین میزان حافظه رم اسمارت‌فون‌ها می‌توان دریافت میزان حافظه‌ رم‌ها رو به‌ رشد است. همچین روند این رشد هم درحال سرعت گرفتن است و اگر نگاهی حجم حافظه رم گوشی ها در سال 2015 بیاندازید، متوجه نبرد سازندگان بر سر میزان رم خواهید شد، نبردی که نتیجه آن جهش های دو گیگابایتی در حافظه های رم است.

رم گوشی‌
رم گوشی‌
اما آیا این نمودار نشان دهنده رشد دائمی رم است؟ مسلماً خیر. برابر بودن بیشترین مقدار حافظه در سال‌های 2017 و 2018 امری اتفاقی نیست. هرچند هنوز کمتر از نیمی از سال 2018 گذشته اما دلایل دیگری نیز وجود دارند. پرچمداران امروزی که دارای بیشترین مقدار حافظه رم هستند، از تراشه های منطبقف بر استاندارد LPDDR4 بهره می گیرند. این استاندارد ظرفیت حافظه را دوبرابر نسل سوم کرده و امکان استفاده از 8 تراشه 1 گیگابیتی را فراهم‌کرده است. ظرفیت های بالاتر معمولاً از کنار هم قرار‌گرفتن چندین تراشه در یک پکیج به دست می آیند.
 
هیچ‌کدام از تولیدکنندگان حافظه‌های LPDDR4 در حال حاضر ظرفیت بالاتر از 8 گیگابایت تولید نکرده اند، پس برای مدتی شاهد حفظ همین مقدار در اسمارت های پرچم‌دار خواهیم بود. پرچم‌دار های امسال با حافظه های بهبود یافته‌ LPDDR4X عرضه خواهند شد که دارای مصرف انرژی بهینه تر و پهنای باند بیشتری است.
 
شرکت های سامسونگ و SK HYNIX در سال 2017 شروع به ساخت تراشه های LPDRR4X کرده اند، پس تا مدت زیادی نباید منتظر حافظه های نسل پنجمی بود. علاوه بر این پردازنده اسنپ دراگون 845 حداکثر از 8گیگابایت حافظه رم پشتیبانی می کند. لپ‌تاپ‌ها نیز با همین مشکل دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند که صرفاً به خاطر عدم پشتیبانی پردازنده های موبایل اینتل از حافظه های رم بالاتر از16 گیگابایت است .در حیفیت علت آن ترغیب خریداران برای خرید سری های بالاتر اینتل است.

    نظر خودتان را ارسال کنید