noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

رازهای کره ماه : چه چیزهایی هنوز بعد از آپولو ۱۱ ناشناخته باقی مانده است ؟

نویسنده: samsungia.com ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۹ ب.ظ مشاهده: ۲۶۸ بار
رازهای کره ماه : چه چیزهایی هنوز بعد از آپولو ۱۱ ناشناخته باقی مانده است ؟

آپولو ۱۱ : انسان یک قرن پیش به کره ی ماه پا گذاشت. از آن زمان تا به حال فضاپیماهای رباتی به منظومه ی شمسی فرستاده شدند و از دنیای دور از ما خبرهایی آوردند. دانشمندان همچنان به فرستادن فضانورد به فضا فکر می کنند. 
عملیات آپولو کمک کرد تا خیلی از مسائل مرموز ماه حل شود اما همچنان مسائل حل نشده ی زیادی باقی مانده است. بعضی از مسائل حل نشده، به نمونه هایی که فضانوردان در طی عملیات آپولو با خود به همراه آوردند، مربوط می شود. 
راجر لانیوس، مورخ سابق ناسا به Space.com گفت:«سوالات علمی زیادی هست  که به شواهد و مدارک آپولو مربوط می شود. چیزهایی هم هست که با برگشت به ماه جمع آوری شده است.»
 
ناسا در حال آماده سازی فضانوردان است تا قبل از سال 2024 آن ها را دوباره به ماه بفرستد. پیام های مبهمی هم از دولت آمریکا در مورد عملیات آتی منتشر شده است. دانشمندان اعتقاد دارند که ماه رازهای زیادی دارد که باید بر روی آن ها تحقیق کنیم. 
سارا نوبل، مسئول تحلیل نمونه های نسل بعدی آپولو ۱۱ می گوید:«ما تعداد زیادی سوال در ذهنمان داریم. در دهه های اخیر ابزارهای  زیادی در مدار ماه قرار داده شده که عکس های خوبی در اختیارمان گذاشته اند.»
نوبل اضافه می کند:«حالا دیگر می دانیم برای رسیدن به پاسخ به کجا باید برویم.»
تقریبا 40 سال بعد از برگشت از ماه، در نمونه های سنگی که توسط عملیات آپولو 15 آورده شده بود، آب پیدا شد. اکتشاف سال 2009، افق های جدیدی را در پژوهش های ماه پیش رو قرار داد و نشان داد شاید بر روی ماه آب وجود داشته باشد. 
بودن آب بر روی ماه برای تحقیقات بعدی ضروری است و هم برای آشامیدن و هم برای سوخت رسانی استفاده می شود. هنوز چرخه ی آب مشخص نیست اما حالا ابزارهایی وجود دارد که این مسئله را بفهمیم. 
پاول هین، دستیار پروفسور در دپارتمان نجوم و فضانوردی دانشگاه کلورادو گفت:«از نظر من ما هم اکنون ابزاری داریم که در گذشته موجود نبود.»
هین اضافه کرد ابزارهای قدیمی هم کوچک سازی شده اند و به راحتی در فضاپیما جای می گیرند. به غیر از آب، به نظر می رسد بر روی ماه یخ هم وجود دارد. پژوهش در سال 2018 نشان داد که چیزی منجمد بر روی سطح ماه در قطب های شمال و جنوب وجود دارد. 
هین گفت:«بودن یخ در قطب های شمال و جنوب بسیار جالب است و ما دوست داریم اطلاعاتی بیشتری در این زمینه به دست بیاوریم و در حال جمع آوری داده های جدید هستیم.»
هین می گوید برای تشخیص یخ بر روی سطح ماه، ابزارهای جدیدی مثل مادون قرمز در نظر گرفته شده تا اثر یخ را بر روی ماه تشخیص دهد. 
نمونه های سنگ بازالتیک و ماده های مذاب سنگ شده با عملیات آپولو به زمین آورده شدند . برخی از آن ها میلیاردها سال قدمت داشتند. این در حالی است که سن ماه 4.51 میلیارد سال تخمین زده شده است. 
دانشمندان می دانند که فعالیت های آتشفشانی بر روی ماه اتفاق افتاده اند اما هنوز از زمان روی دادن آن ها مطمئن نیستند و نمی دانند آتشفشان های ماه چه زمانی خاموش می شوند. هین می گوید:«در مورد فعالیت ماه همچنان سوالاتی وجود دارد و به نظر می رسد حرارت بالایی داشته باشد.»
وی افزود علاوه بر این که نمی دانیم انفجارهای آتشفشانی چه زمانی قطع می شوند، نمی دانیم اولین بار چه چیزی باعث شده این اتفاق روی دهد. آیا برخورد یک جسم غول آسا جرقه را زده یا ماه رادیواکتیویته است.
تحقیقات اخیر نشان داده سنگ های ماه مملو از رادیو اکتیو و اورانیوم هستند. در مقاله ای در سال 2014 عنوان کرد المان های گرمازا مثل اورانیوم توریم و پتاسیم باعث می شوند تا سطح ماه سرد و گرم شود. ترک های روی ماه نیز به خاطر همین فرآیند شکل گرفته اند و ماده ی مذاب در آن ها نفوذ کرده است. 
هین می گوید دانشمندان باید مدل های فعالیت های آتشفشانی ماه را تغییر دهند؛ خیلی از دانشمندان فکر می کنند این فعالیت ها دیگر پایان یافته اند. این مسئله صحت ندارد و ماه همچنان فعال است. 
در مورد این که سن ماه چقدر است هم هنوز بحث هایی وجود دارد. گمان می رود سن ماه چیزی مابین 4.5 میلیارد سال تا 200 میلیون سال باشد. بر اساس گفته های نوبل، دانشمندان سن ماه را از سنگ هایی که از ماه آورده شده تخمین می زنند اما توافق آرا وجود ندارد و این یک سوال بزرگ است. 
نوبل افزود تنها سن ماه مهم نیست بلکه سن مریخ و عطارد را هم می توان از سنگ های آورده شده تخمین زد. اگر سن ماه را بدانیم می توانیم با استفاده از قیاس سن مریخ و ونوس را حدس زد. هر چه تعداد انفجارها بیشتر باشد، پوسته ی سنگی قدیمی تر است. 
جمع آوری داده ها از ماه باعث می شود اجرام به دست آمده از منظومه ی شمسی را بهتر بفهمیم. ماه می تواند کمک کند تا بدانیم چطور باید بر روی یک کره ی دیگر مثل مریخ زندگی کنیم.» 
دانشمندان اعتقاد دارند برای کند و کاو فضا در آینده، سفر به ماه الزامی است. نوبل می گوید از دانشی که در مورد ماه داریم بسیار هیجان زده هستیم و برنامه ی ما این است که بعد از ماه به مریخ برویم. ما چیزهای زیادی را نمی دانیم و فقط یاد گرفته ایم که ماه در منظومه ی شمسی قرار دارد اما در مورد زمین می توان گفت تنها جایی است که می توانید به راحتی پاهایتان را رویش بگذارید. 
 

    نظر خودتان را ارسال کنید