noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

دوستان و شرکای مارک زاکربرگ او را در فیسبوک آنفرند کردند

نویسنده: businessinsider.com ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۹ ق.ظ مشاهده: ۵۶۸ بار
دوستان و شرکای مارک زاکربرگ او را در فیسبوک آنفرند کردند

دوستان و شرکای مارک زاکربرگ او را در فیسبوک آنفرند کردند

مارک زاکربرگ، ویژگی فیسبوک را که اجازه می داد تعداد دوستانش در این شبکه ی اجتماعی مشخص شود را غیرفعال کرده است. احتمالاً تعداد دوستانش بسیار زیاد است؛ چرا که حدود 114 میلیون نفر به روزرسانی های او را دنبال می کنند. 
تعداد دوستان او در دنیای واقعی بعد از 18 ماه رسوایی از جمله رسوایی کمبریج آنالیتیکا، اتهام تشدید نسل کشی در میانمار و خیانت در امانت در مورد نگه داری ایمیل 1.5 میلیون کاربر به نظر کمتر شده است. 
بعد از این اتفاقات، خیلی ها در مقابل زاکربرگ و فیسبوک قرار گرفتند که برخی از آن ها کارمند، سرمایه گذار، شریک و یا شبکه های اجتماعی بودند که در زیر سایه ی فیسبوک رشد کرده بودند. این اشخاص قرارداد دره ی سیلیکون را مبنی بر خوش بینی به محل کار و محل سرمایه گذاری را زیر پا گذاشتند و زاکربرگ و کمپانی اش را در رسانه ها مورد انتقاد قرار دادند. 

گوگل و فیسبوک دو سارق بزرگ اطلاعات

در ادامه نظرات برخی از افراد که زاکربرگ را ترک گفته اند خواهید دید.
راجر مک نامی
mark-zuckerberg-facebook-1
دوستان و شرکای مارک زاکربرگ او را در فیسبوک آنفرند کردند

مک نامی یکی از اولین سرمایه گذاران فیسبوک و مشاور زاکربرگ در اول راه بود. اما در ژانویه ی 2018 قبل از رسوایی کمبریج آنالیتیکا، در مقابل زاکربرگ قرار گرفت و تحت الحمایه ی خود را به سمی کردن فضای روزنامه ها متهم کرد. او پا را فراتر نهاد و کتابی با عنوان«زاک برخاسته در مصیبت فیسبوک» نوشت.
جاستین روزنستین
mark-zuckerberg-facebook-2

جاستین روزنستین، یکی از اولین کارمندان فیسبوک بود و در سال 2008 این کمپانی را ترک کرد. هم اکنون او به همراه یکی از سرمایه گذاران فیسبوک به نام داستین موسکویچز در استارتاپ آسانا سرمایه گذاری کرده است. 
جاستین روزنستین در مصاحبه با گاردین در سال 2017، گفت تمام شبکه های اجتماعی را کنار گذاشته است و هدف او از ابداع لایک، اعلام لذت مردم بوده است. 
کریس هیوز 
mark-zuckerberg-facebook-3

کریس هیوز یکی از بنیانگذاران فیسبوک بود که همان اوایل برای پیوستن به کمپین انتخاباتی باراک اوباما فیسبوک را ترک کرد. 
هیوز در مصاحبه با نیویورک تایمز نظر جالبی داد، وی گفت شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک، واتساپ و اینستاگرام باید سه کمپانی جداگانه باشند. 
او درباره ی زاکربرگ گفت:«مارک آدم خوب و مهربانی است، اما من از قربانی کردن امنیت و مردم داری صرفاً برای منفعت شخصی عصبانی هستم.:»
برایان اکتون
mark-zuckerberg-facebook-4

یکی از هوشمندانه ترین تصمیمات فیسبوک، خرید واتساپ به قیمت 19 میلیارد دلار در سال 2014 بود. 
اما سرمایه گذاران واتساپ، برایان اکتون و جان کوم که بسیار به حریم شخصی احترام می گذارند، از رفتار مالک جدید که از اطلاعات شخصی افراد درآمدزایی می کند، ناراضی هستند. اکتون در سال 2017 فیسبوک را ترک کرد و دائماً در پیغام های مختلف به مردم گفت که فیسبوک را حذف کنند. 
در یک مصاحبه ی جنجالی با فوربس، اکتون پرده از مبادلاتش با زاکربرگ برداشت. به گفته ی او زاکربرگ به او گفته بود:«احتمالاً آخرین باری است که من و تو با هم صحبت می کنیم.»
جان کوم 
mark-zuckerberg-facebook-5

جان کوم در آوریل 2018 تایید کرد که قصد دارد فیسبوک را ترک کند و چند ماه بعد از شراکتش این کار را کرد. 
علیرغم آن که کوم نسبت به دیگران در رابطه با اظهار نظر در مورد زاکربرگ، محافظه کارتر بود، واشنگتن پست نوشت کوم به دلیل سوء استفاده ی زاکربرگ از واتساپ مستقیماً با او در جنگ است. مثل اکتون، کوم هم پس از فروش واتساپ میلیاردر شد. 
شین پارکر
mark-zuckerberg-facebook-6

شین پارکر در نوامبر2017  در رابطه با شبکه های اجتماعی به اکسیوس گفت: «فقط خدا می داند این ها با مغز بچه های ما چه کار می کنند.» 
پارکر اولین مدیر فیسبوک و یکی از اولین سرمایه گذاران در مصاحبه ای ادعا کرد، این کمپانی از طریق ویژگی هایی مثل لایک قصد دارد از اطلاعات به دست آمده بهره کشی کند. 
این اعتراف از طرف یکی از نزدیک ترین افراد فیسبوک ضربه ی کاری برای این کمپانی بود.
لیه پرلمن
mark-zuckerberg-facebook-7

پرلمن یکی از مدیران فیسبوک بود. او اکنون تصویرسازی می کند. او مفهوم لایک را توسعه داد و بالاخره با همکاری جاستین روزنستین دکمه ی لایک جان گرفت. علیرغم این که ایده ی لایک تفکر مثبت را به شبکه های اجتماعی آورد، پرلمن نگران عواقب لایک و ایده های بزرگتر بود. 

اپلیکیشن های پرطرفدار اطلاعات ما را به فیسبوک می فرستند

در مصاحبه با رینگر در سال 2017، پرلمن اظهار کرد، او در آینه ی سیاه که از اعتماد مردم سوء استفاده می کند، گیر افتاده است. من تا چند ماه پیش فقط به آن نگاه می کردم و ناگهان او را بلعید. 
 

    نظر خودتان را ارسال کنید