noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

بک آپ گرفتن از گوشی با روت و بدون روت و نحوه بازیابی آنها

نویسنده: androidpit.com ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۱:۵۶ ب.ظ مشاهده: ۱۸۱ بار
بک آپ گرفتن از گوشی با روت و بدون روت و نحوه بازیابی آنها

بک آپ گرفتن از گوشی با روت و بدون روت و نحوه بازیابی آنها

هنگامی که تلفن همراه جدید می خرید، می بایست برنامه ها را تنظیم مجدد کنید یا از اقدام به بک آپ گرفتن از گوشی خود نمایید و در گوشی جدید بازیابی کنید. چه گوشی روت بشود و چه روت نشود راهی برای انجام این کار وجود دارد. در این مطلب به شما نشان می دهیم چطور.
منظور از داده ی  برنامه ها چیست؟
بعد از این که برنامه ای را بر روی گوشی خود نصب و شروع به استفاده از آن می کنید، شما در حال جمع آوری داده هستید؛ این داده ها شامل تنظیمات خاص، تاریخچه ی چت، اطلاعات login و چیزهای دیگری است. اینها در مسیر جداگانه ای ذخیره می شوند. باقی برنامه ها قابلیت دسترسی به داده های خصوصی شما را ندارند و داده های برنامه های شما خصوصی است؛ اما همین بک آپ گیری را مشکل تر می کند. بدون مجوز(دسترسی روت) دسترسی به مسیرهای خصوصی تلفن های همراه هوشمند قدیمی سخت و مشکل است. بنابراین صرف نظر از این که هر برنامه سبک بک آپ گیری خودش را دارد، داده های برنامه ی شما بعد از تعویض تلفن همراهتان از دست می روند. 
 
با این وجود، همچنان راهی برای بک آپ گرفتن از گوشی وجود دارد. برخی برنامه ها توسط رابط اشکال زدایی(debugging)  اجازه ی دسترسی می دهند و این دقیقاً همان کاری است که Helium برای شما انجام می دهد؛ بدون این که نیازی به روت کردن داشته باشید، می توانید داده های خود را به گوشی جدید انتقال دهید.
بک آپ گیری برنامه های گوگل راحت و راحت تر می شود
از این پس، گوگل نه تنها از عکس ها، ایمیل ها و دفترچه تلفن بک آپ می گیرد، بلکه از داده های برنامه ها نیز بک آپ تهیه می کند. برای اغلب کاربران بهترین روش بک آپ گرفتن، استفاده از سرویس بک آپ خود گوگل می باشد که معمولاً از پیش فعال شده است.
برای استفاده از این گزینه شما باید اطمینان حاصل کنید که Back up to Google Drive برای حساب کاربری شما فعال باشد. شما می توانید تنظیمات مذکور را در مسیر Setting>Google settings>Backup پیدا کنید. همچنین شما می توانید در همین قسمت بک آپ های فعال را مشاهده کنید. 
شما می توانید با ورود به گوگل درایو، بک آپ های خود را به صورت مستقیم ببینید و در همان جا می توانید داده های برنامه را هم مشاهده کنید. اطلاعات این که گوگل در چه زمانی چه داده هایی را برای شما ذخیره کرده است نیز در دسترس است. اگر شما تلفن همراه جدیدتان را با حساب کاربری گوگل راه اندازی کنید، داده های برنامه ها به خوبی و به سرعت بعد از نصب به تلفن همراه شما منتقل می شوند. از این راحت تر نمی شود.
backup-and-restore-1
بک آپ گرفتن از گوشی

چیزی که روشن است این است که کیفیت محافظت گوگل از داده ها بستگی به سازندگان برنامه دارد. سازندگان برنامه ها باید این قابلیت را در برنامه های خود در نظر بگیرند که گوگل بتواند از داده های برنامه بک آپ بگیرد و آن ها را آپدیت کند. این قابلیت در همه ی برنامه ها وجود ندارد و احتمالاً شما برنامه هایی را پیدا می کنید که این گزینه روی آنها قابل اعمال نیست. اما با گذر زمان بک آپ گیری راحت و راحت تر می شود و هیچ ابزاری بهتر از Google Backup نیست.
اگر نمی خواهید به گوگل و سازندگان برنامه ها اعتماد کنید تا داده های شما را ذخیره کنند، راه های جایگزین دیگری هم وجود دارد تا خودتان این کار را انجام دهید. یکی از برنامه های مشهور برای این کار Helium  نام دارد.
هلیوم: ابزار بک آپ گیری از داده بدون نیاز به روت
اگر می خواهید داده های برنامه های خود را از تلفن همراه قبلی به تلفن همراه جدیدتان انتقال دهید، می توانید از برنامه ی هلیوم استفاده کنید. اگر از ورژن دسکتاپ هلیوم استفاده کنید، نیازی به روت کردن گوشی خود ندارید. این نرم افزار برای ویندوز، مک و لینوکس در دسترس است. اگر از ویندوز استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که درایورهای مرتبط حتما نصب شده باشند. 
نرم افزار دسکتاپ هلیوم و در صورت لزوم درایورهای مرتبط را نصب کنید.
برنامه ی هلیوم را بر روی دستگاه اندرویدی سابق خود نصب کنید.
backup-and-restore-2
بک آپ گرفتن از گوشی

نرم افزار هلیوم را در کامپیوتر باز کنید اما گوشی را به کامپیوتر وصل نکنید.
USB debugging را بر روی دستگاه اندروید فعال کنید. این گزینه در Developer Option وجود دارد.
نکته: اگر تلفن همراه شما شناسایی نشد، USB debugging به درستی فعال نشده است یا این که ممکن است درایورهای ADB بر روی کامپیوتر شما نصب نشده باشد. در رابطه با دستگاه های سونی به سایت Sony Developer  بروید و از آنجا دانلود کنید. برای سایر برندها از این راه وارد شوید.
backup-and-restore-3
بک آپ گرفتن از گوشی

برنامه ی هلیوم را در تلفن همراه باز کنید و تلفن را به کامپیوتر وصل کنید.
به محض این که تلفن شناسایی شد، تلفن را از کامپیوتر جدا کنید. 
backup-and-restore-4
بک آپ گرفتن از گوشی

حالا می توانید به سراغ برنامه های خود بروید و هر کدام از آن ها که می خواهید از داده هایش بک آپ بگیرید انتخاب کنید. اگر می خواهید از داده های همه ی برنامه هایتان بک آپ بگیرید، Select all را انتخاب کنید. 
backup-and-restore-5

در گام بعدی، شما تصمیم می گیرید که بک آپ در کدام مسیر ذخیره شود. شما می توانید حافظه ی داخلی، microSD و Cloud را انتخاب کنید. 
backup-and-restore-6

سپس، چند دقیقه منتظر بمانید تا بک آپ کامل شود.
به محض کامل شدن بک آپ، اعلان موفق بودن بک آپ را دریافت می کنید.
 
هلیوم: برنامه ی بک آپ گیری از داده با دسترسی روت
اگر دستگاه اندرویدی شما روت شده باشد، بک آپ گرفتن از داده ها بسیار آسان است. در این صورت لازم نیست تلفن همراهتان را به کامپیوتر وصل کنید.
چنانچه برنامه ی هلیوم را برای اولین بار در تلفن همراه خود باز کنید، از شما اجازه دسترسی می خواهد. این اجازه ها برای گرفتن بک آپ بدون وصل شدن به کامپیوتر ضروری است.
سپس، شما می بایست همان گام های بالا را انجام دهید و برنامه هایی را که می خواهید بک آپ بگیرید انتخاب کنید و مسیر ذخیره کردن داده ها را نیز مشخص کنید.
 
هلیوم: برنامه ای برای برگرداندن داده ها با روت و بدون روت
فرآیند برگرداندن داده ها در حالت روت شده و روت نشده تفاوتی ندارد. 
برنامه ی هلیوم را در دستگاه اندرویدی خود باز کنید سپس Restore & Sync را انتخاب کنید.
آنجا مشخص کنید که داده ها از کجا باید بازیابی شوند. (بازیابی داده ها از Cloud فقط در ورژن پریمیوم انجام می شود)
سپس می توانید برنامه ای خاص و یا همه ی برنامه ها را برای بازیابی اطلاعات انتخاب کنید. برنامه را انتخاب کنید و Restore را لمس کنید. 
حالا داده ها بازیابی می شوند. با توجه به میزان داده هایی که می خواهید از آن ها بک آپ تهیه کنید، این پروسه زمان می برد. 
backup-and-restore-7
 

    نظر خودتان را ارسال کنید