noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

بنچمارک چیست

نویسنده: tested.com ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۰ ق.ظ مشاهده: ۳۲۸ بار
بنچمارک چیست

بنچمارک چیست

بنچمارک چیست : هر روز به طور پیوسته ویژگی‌های سخت‌افزاری گوشی‌ها در حال پیشرفت است. امروزه این دستگاه‌ها از پردازنده‌های 8 هسته و رم‌های پرقدرتی استفاده می‌کنند که بعضا حتی با قدرت خود، کامپیوترها را به چالش می‌کشند. هر روز بر این ارقام اضافه می‌شود و سخت‌افزارها قوی و قوی‌تر می‌شوند؛ اما این چه ربطی به شما دارد و تا چه حد برای شما معنی‌دار است؟ 
سنجش (Benchmarking) دستگاه‌های الکترونیکی سال‌هاست که بدل به یک رویه‌ی عادی شده است اما تمامی بنچ مارک‌ها بر روی اندروید به صورت برابر درست نشده‌اند. بیایید ببینیم که یک برنامه‌ی بنچ مارک چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد.
انواع بنچ مارک‌ها
درست عین کامپیوتر شخصی شما، گوشی‌های هوشمند نیز قسمت‌های زیادی دارند که بر روی سرعت و عملکرد آن‌ها تأثیر می‌گذارد و برای هر کدام از این قسمت‌ها تست‌های مختلفی وجود دارد. نخستین بخش این تست‌ها اندازه‌گیری و یا تست قدرت خام پردازنده‌ی مرکزی (CPU) است. برنامه‌هایی که محاسبات ریاضیاتی انجام می‌دهند و برخی از درجه‌های عددی CPU را به دست می‌دهند، در واقع میزان گنجایش عملکرد و کارکرد CPU را اندازه‌گیری می‌کنند.
یکی از مهم‌ترین جنبه‌های طراحی گوشی‌های هوشمند سرعت رم است. سرعت رم به همان مقدار مهم است که ظرفیت آن. برخی برنامه‌ها به طور تخصصی فقط عملکرد رم را می‌سنجند چون بخشی از میزان سرعت رم به چیپ ست بستگی دارد.امروزه گوشی‌ها دیگر فقط برای کارهای روزانه نیستند و به همین دلیل است که تعداد زیادی از بنچ‌ مارک‌ها وجود دارند که تنها به بررسی توان گرافیکی گوشی برای بازی کردن می‌پردازند. این برنامه‌ها معمولا برای سنجش توان گرافیکی گوشی،  پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) را برای پردازش محیط‌های یا فضاهای سه بعدی تا حد ممکن به کار می‌گیرند. این تست معمولا شامل پردازش با چندين کیفیت مختلف و با موتورهای گرافیکی مختلف است. بنچ مارک‌های گرافیکی ممکن است همچنین عملکرد طراحی دو بعدی دستگاه را بسنجند.
android-benchmark-hardware
بنچمارک چیست

 تقریبا برای هر آنچه در درون یک دستگاه اندرویدی اتفاق می‌افتد لازم است که سیستم عامل با حافظه‌ی NAND ارتباط بگیرد و به همین دلیل بنچ مارک‌های زیادی نیز برای سنجش سرعت این ارتباط وجود دارد. برنامه‌های زیادی برای انجام دادن تست بنچمارک بر روی گوشی وجود دارند؛ در لیست زیر بهترین برنامه‌های سنجش سخت افزار یا همان بنچ مارک را به شما معرفی خواهیم کرد.
An Tu Tu: یک تست کامل سیستم است که عملکرد CPU و رم، پردازش پردازنده‌ی گرافیکی و سرعت حافظه را بررسی می‌کنند.
android-benchmark-2
بنچمارک چیست

 Vellamo: این بنچ مارک ساخت شرکت Qualcomm است و دو نوع تست را انجام می‌دهد؛ یکی برای CPU و یکی برای عملکرد وب (که به شدت به عملکرد CPU بستگی دارد).
3DMark: این برنامه برای تست پردازنده‌ی گرافیکی طراحی شده است. با این برنامه می‌توانید میزان نسبت سرعت GPU با CPU را نیز بسنجید و به طور جداگانه ببینید.
android-benchmark-3
بنچمارک چیست

 Epic Citadel: این برنامه نیز یک بنچ مارک تست گرافیکی است که از موتور قدرتمند Unreal Engine برای تست GPU بهره می‌گیرد.
Androbench: برنامه‌های بالا یک تست کامل از دستگاه به شما ارائه می‌دهند اما اگر می‌خواهید اندکی عمیق‌تر بروید و بخش‌های دیگری مانند سرعت حافظه‌ی درونی و جانبی را نیز بسنجید، می‌توانید از این برنامه استفاده کنید. 
 

    نظر خودتان را ارسال کنید