noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

اینترنت نسل پنجم ، تحولی در سلامت

نویسنده: readwrite.com ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۴:۱۰ ب.ظ مشاهده: ۳۳۸ بار
اینترنت نسل پنجم ، تحولی در سلامت

اینترنت نسل پنجم ، تحولی در سلامت

اینترنت نسل پنجم : محیط زیست پیچیده و سیستم موروثی حیات، صنعت بهداشت و سلامت را هنگام اختیار کردن فناوری های جدید، فلج می کند. اما به وسیله ی نوآوری در مراقبت از سلامت و تغییر روش زندگی، این سدها باز شده اند. 
امسال اینترنت نسل پنجم به نام 5G پا به عرصه ی وجود نهاد. آخرین نسل می بایست بهبود عظیمی به کیفیت مراقبت از سلامت و تجربه ی بیمار به همراه هزینه ی کمتر و کفایت عملکرد بیشتر به همراه بیاورد. اینترنت نسل پنجم در قلمرو شخصی سازی، مراقبت از سلامت و دادن توانایی به بیماران برای مدیریت وضع سلامتی پیشتاز است. هدف مراقبت از سلامت، تنها به پیدا کردن درمان بهتر و پزشک ماهرتر محدود نمی شود؛ بلکه پیشگیری قبل از درمان در اولویت است. 5G این رویا را به واقعیت نزدیک کرده است. 

Note9 احتمالا از شبکه 5G پشتیبانی می‌کند

در حال حاضر، فناوری های پوشیدنی با قابلیت کنترل فعالیت ها می توانند به بیماران کمک کنند تا به طور مستقل به وضعیت مناسب جسمی برسند. در 4G تنها قسمت کمی از امکانات بالقوه، بالفعل شده بود. یکی از بزرگترین چالش ها، بالا بردن سرعت شبکه است که به دلیل ازدحام پایین می آید. 
تامین کنندگان، روزانه با میزان زیادی مصرف کننده مواجه هستند که حجم زیادی از داده ها را به کمک شبکه های موجود انتقال می دهند. گجت های پوشیدنی، نیازمند اینترنت منسجم، یکنواخت و بدون قطعی هستند؛ 5G این اتصال را برقرار می کند. اینترنت نسل پنجم پتانسیل کمک به ارگان های مراقبت از سلامت را دارد. 5G می تواند تقاضای زیاد نقل و انتقال داده ها و اطلاعات را مرتفع کند. AT&T ادعا می کند 5G می تواند در هر ثانیه 1 گیگابایت داده انتقال دهد و سرعت دانلود آن 10 گیگابایت است. نهایت دیرکرد در 5G یک صدم ثانیه است. در هر ثانیه 15 مگابایت انتقال می دهد و دیرکرد آن 50 صدم ثانیه است. سرعت 5G از هر نظر از 4G بیشتر است. برای آماتورها، دیرکرد پایین تجربه ی جدیدی از استفاده از اینترنت به ارمغان می آورد؛ چرا که سرعت بالا نیازمند عکس العمل سریع است. 
علاوه بر این، 5G مدیریت داده ها را دگرگون می کند. این فناوری می تواند داده های با حجم بالا را منسجم تر و کارآمدتر گرداند. و همچنین حجم زیاد داده را در یک پلتفرم جمع آوری کند. شبکه ی 5G پهنای باند بسیار بزرگی دارد که اجازه می دهد تعداد زیادی کاربر فایل های بزرگ را بدون کوچکترین تغییری در سرعت جابه جا کنند. 
در آینده ی نزدیک، کنترل از راه دور که بسترش را 5G فراهم می کند، سبب می شود پزشکان نه تنها بیماران محلی را بلکه هر بیماری در سراسر دنیا را تحت کنترل و مراقبت خود داشته باشند، بدون این که حتی از مطب خود خارج شوند. بر اساس پژوهشی در رابطه با آینده ی بازار، انتظار می رود طبابت از راه دور تا سال 2023، 17 درصد رشد پیدا کند. احتمالاً قسمت اعظم این رشد به خدمات وابسته به دولت و تقاضای مراقبت از سلامت در مناطق شهری پیشرفته مربوط می شود.بر خلاف نسل قبلی، 5G می تواند از تماس ویدیویی با رزولوشن بالا پشتیبانی کند که از طریق آن پزشکان به راحتی می توانند از راه دور بیماران خود را ویزیت کنند. این بدان معنی است که دسترسی بیماران به خدمات پزشکی، مثل دسترسی به متخصصان که در حالت عادی ناممکن است،  بسیار راحت می شود. 
فناوری اینترنت نسل پنجم قابلیت انتقال سریع  فایل های حجیم مثل عکس های اشعه ی ایکس، ام آر آی و سایر عکس های پزشکی را داراست. با دسترسی سریع به عکس ها و اطلاعات بیمار، افراد و یا ماشین های تصمیم گیرنده در مورد بیمار، سریع تر و دقیق تر کار خود را انجام می دهند. در حال حاضر، هوش مصنوعی این توانایی را دارد که بیماری را تشخیص دهد و بهترین راه درمان را پیشنهاد کند. همچنین هوش مصنوعی می تواند بیماران سرپایی را مداوا کند و تمهیدات پیشگیرانه برایشان در نظر بگیرد. اما هوش مصنوعی به حجم بالای داده ها نیاز دارد تا یاد بگیرد و پیشرفت کند. این داده ها معمولاً از منابع جداگانه و از طریق موبایل دریافت می شوند. در بسیاری از موارد 4G توان پشتیبانی از دریافت بی وقفه ی داده ها را ندارد؛ اما در 5G اصلاً شاهد مشکلاتی از این دست نخواهیم بود. 
هنوز هم نمی توان گفت که با نسل جدید ارتباطات، تمام مشکلات مراقبت از سلامت برطرف می شود. تکامل این فناوری کمی از ما دور است، اما به دلیل نقش پررنگی که در حفظ سلامتی افراد دارد، ضروری و واجب می نماید. نگرانی هایی در رابطه با انتشار داده های خصوصی بیماران و تاثیر منفی بالقوه در شکاف های اطلاعاتی وجود دارد. در جایی که بحث انتقال داده ها و اطلاعات شخصی بیماران مطرح است، امنیت حرف اول را می زند. 
به کارگیری فناوری های جدید بسیار هزینه بر است. با معرفی 5G، دستگاه ها و ابزارهای قدیمی قابلیت سازگاری با این تکنولوژی را نخواهند داشت. جایگزینی دستگاه ها هزینه ی زیادی دارد. این مشکلات باید به صورت اورژانسی برطرف شود. 

گلکسی نوت 10 در چهار مدل ارائه می شود

دکتر جوزف کودار، قائم مقام Partners HealthCare تاثیرات 5G بر روی مراقبت از سلامت را به زیبایی خلاصه کرده است:«اگر شما سفارشی در آمازون ثبت کردید و به دستتان نرسید، مهم نیست، آسمان به زمین نیامده؛ اما اگر آن سفارش گام شمار بوده، قضیه فرق می کند.»
در حالی که 5G پتانسیل زیادی برای حفظ سلامت دارد، تامین کنندگان باید در استفاده از آن استراتژی و سیاست داشته باشند. با کمی هوشمندی و خلاقیت، نسل جدید اینترنت می تواند همه چیز را بهتر کند. 
 

    نظر خودتان را ارسال کنید