noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

اسپیکر گوگل هوم توسط پیمانکاران گوگل مخفیانه شنود می شود

نویسنده: ۲۳ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۹ ق.ظ مشاهده: ۳۹۳ بار
اسپیکر گوگل هوم توسط پیمانکاران گوگل مخفیانه شنود می شود

اسپیکر گوگل هوم توسط پیمانکاران گوگل مخفیانه شنود می شود

نه تنها اسپیکر گوگل هوم به حرف های شما گوش می دهد ،پیمانکار گوگل هم استراق سمع می کند. اگر حتی سوالی هم از دستگاه خود نپرسید، آن هر چه شنیده است را به کمپانی مخابره می کند؛ کمپانی هم به برخی از افراد اجازه می دهد که داده های مورد نظرشان را از حرف های شما گلچین کنند.
گزارش جدیدی از یک خبرگزاری بلژیکی به نام VRT News عنوان می کند، صداهای ضبط شده ی اسپیکر گوگل هوم توسط پیمانکاران گوگل شنیده می شود. قسمت ترسناک قضیه اینجاست که شروع ضبط صدا بسیار راحت است. صداها به صورت زنده شنود نمی شوند بلکه به صورت کلیپ های صوتی برای پیمانکاران فرستاده می شود. 
VRT به کمک یک نفر توانسته به این کلیپ های صوتی دست پیدا کند و به قدر کافی به آنها گوش بسپارد که چندین فرد هلندی و بلژیکی که از Google Home استفاده می کنند را به خوبی بشناسد. آن ها حتی از جمله ی Hey Google هم استفاده نکرده بودند؛ جمله ای که مثلاً دستگاه را فعال می کند.
فردی که این مسئله را افشا کرده است، کارمند یکی از پیمانکاران گوگل است. وظیفه ی او نوشتن فایل های صوتی است تا از داده های آن برای بهبود تشخیص سخن استفاده شود. پس از برملا شدن ضبط کردن صدا توسط Alexa، او با VRT تماس گرفته است.
بر اساس گفته های این فرد، این فایل های صوتی را به آن ها می دهند تا با دقت یادداشت برداری کنند، در این نت ها هویت و سن گوینده ها مشخص شده است. کسانی که نت برداری می کنند تمام صداها را از جمله اطلاعات خصوصی را شنیده اند. 
فرد افشا کننده ادعا کرد آن ها از همه جای دنیا فایل صوتی دارند و این می تواند به آن معنی باشد که صدها پیمانکار برای گوش کردن این فایل های صوتی گماشته شده اند. در این گزارش آمده در شرایط خدمات Google Home عنوان نشده که احتمال دارد کسانی به صداهای ضبط شده گوش کنند. 
بر طبق این گزارش کمپانی تلاش می کند قبل از فرستادن این صداها برای پیمانکاران هویت صاحبان صدا را حذف کند و برای آن ها شماره در نظر بگیرد. اما VRT  توانست از صداهای ضبط شده به اندازه ای اطلاعات به دست بیاورد که صاحب صدا  را پیدا کند و حتی این مسئله را با صاحبان صدا در میان بگذارد.
گوگل در دفاع از خود در برابر VRT  ادعا کرد که این کمپانی تنها از 0.2 درصد صداها برای تشخیص بهتر صدا استفاده می کند. 
واضح و مبرهن است که چنین فایل هایی حتی اگر گمنام باشند باید به عنوان امانت حفظ شوند. VRT صدای دعوای زن و شوهرها و حتی صدای زنی را که در شرایط اورژانسی بود شنیده است. این مسئله نه تنها  اخلاقیات را زیر سوال می برد، بلکه نشان می دهد چگونه بارها و بارها حریم شخصی شکسته می شود تا یک کمپانی دستگاه هایش را ارتقا دهد. امیدواریم گزارش هایی از این دست کمک کنند تا کمپانی ها برای گوش کردن به حرف هایمان حداقل اجازه بگیرند. 
 

    نظر خودتان را ارسال کنید