noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

آیا مصرف ایبوپروفن باعث تقویت ویروس کرونا می شود؟

نویسنده: samsungia ۱۴ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۱:۱۰ ب.ظ مشاهده: ۱۸۰ بار
آیا مصرف ایبوپروفن باعث تقویت ویروس کرونا می شود؟

آیا مصرف ایبوپروفن باعث تقویت ویروس کرونا می شود؟

اخطارها در مورد استفاده از داروهای پروفن و ایبوپروفن از سه هفته پیش آغاز شد که در آنها به افزایش عفونت در بدن اشاره شده بود اما اخیرا با ایده هایی کاملا عکس چیزی که اشاره شده بود مواجه شده ایم و کسانی که این اخطارها را داده بودند اکنون با مشکلات دیگری مواجه شده اند. در بسیاری از اخبار گفته شده بود که داروهای تب بر و مسکن بروفن دار می توانند در افزایش التهاب و تب نقش داشته باشند و اگر در این روزهایی که بیماری کرونا همه گیر شده می خواهید از آنها استفاده کنید ، پیش از آغاز مصرف باید حتما شرایط را سنجیده و با پزشک خود مشورط کنید تا با مصرف اصولی از آسیب رساندن به خودتان جلوگیری به عمل آورید.

این روزها تمامی سازمان های بهداشت از داخلی گرفته تا خارجی افراد را به در خانه ماندن و بیرون نرفتن تشویق میکنند و در این بین منع استفاده از پروفن موجب شده تا افراد بخواهند برای تهیه داروهای جایگزین از خانه بیرون رفته و از داروخانه ها داروی مورد نیاز خود را خریداری کنند. داروی جایگزینی که توسط وب سایت ها و مراجع خبری به آن اشاره شده اسیتامینوفن است که مصرف آن هم نیز طبق گفته محققین خالی از ریسک نیست.

اینکه به خودداری از مصرف ایبوپروفن اشاره شده موجب آگاهی افراد شده اما چرخیدن بیش از اندازه این خبر در برخی از مواقع موجب ناآگاهی و گمراهی افراد شده است. چرخش بیش از اندازه خبر منع استفاده از پروفن باعث حمله افراد زیادی به داروخانه ها برای تهیه اسیتامینوفن شده و نتیجه آن خالی شدن قفسه ها و نایاب شدن اسیتامینوفن در بسیاری از شهرها و کشورها شده است.   

به مشکل استفاده از ایبوپروفن ابتدا در نامه ای که توسط بیمارستان بازل در سوئیس در تاریخ 11 ماه مارس 2020 اشاره شده بود که پس از آن دانشگاه ارسطو در تسالونیکی در یونان هم به موردی مشابه به آن اشاره کرده بود. در این نامه نام 1.300 نفر از چینی هایی که به COVID-19 مبتلا بودند عنوان شده بود که فشار خون بالا و دیابت داشتند. در این نامه گفته شده که نوعی آنزیم که با نام مختصر ACE2 شناخته میشود می تواند در افزایش عفونت کروناویروس تاثیر مستقیم داشته باشد.     

آنزیم ACE2 با ایجاد سطحی مناسب برای کروناویروس بر روی غشا به آن اجاز میدهد تا بتواند به راحتی به سلول چسبیده و روند غفونت را سرعت بخشد. کسانی که مشکل فشار خون بالا یا دیابت دارند از داروهایی ضد عفونت استفاده می کنند دارای نوعی آنزیم ACE بوده و در مقابله با کروناویروس به طور کاملا برعکس موجب شده تا میزان التهاب و ACE2 افزایش پیدا کند. اینجا دقیقا جایی بود که نامی هم از ایبوپروفن در داستان پرپیچ و خم کرونا برده شد. این دارو ضد التهاب و تب بوده و مصارف دیگری چون تسکین درد هم دارد اما مصرف آن در افراد مبتلا به بیماری های مضمن موجب افزایش ACE2 می شود.

نامه ای که نوشته شده بود نظری بود اما تنها سه روز پس از انتشار آن وزارت بهداشت کشور فرانسه در مورد مصرف ایبوپروفن هشدار داد و گفت در موارد مبتلا به COVID-19 مصرف این دارو می تواند موجب افزایش تب و عفونت شود. روز بعد نیز وزیر بهداشت کشور فرانسه باری دیگر به مصرف ایبوپروفن و داروهای ضد التهاب اشاره کرده بود و گفته بود مصرف آنها میتواند به رشد کرونا و آنزیم ACE2 کمک کند. او گفت در صورتی که تب دارید بهتر است از پاراستامول که نام اروپایی اسیتامینوفن است استفاده کنید. با اینکه هنوز بسیاری از این بابت اطمینان ندارند ، خبر عدم استفاده از پروفن در اخبار کشورهای آمریکا و کانادا پخش شد و استرس زیادی را به جوامع وارد کرد.

با اینکه خبر توسط وزارت بهداشت فرانسه منتشر شده هنوز هیچکس نمی داند که اطلاعات در مورد عدم استفاده از پروفن چگونه به این وزارت خانه رسیده است. حتی تعداد مبتلایان در این کشور به قدری نیست که بخواهد به طور عینی شاهد افزایش التهاب در بیماران باشد و اطلاعات در مورد مصرف پروفن توسط پزشکان ناشناس منتشر گرددیه است. تنها افرادی که دوز بالایی از گروه داروی NSAID که از خانواده پروفن است با مشکل مواجه شده اند. وزیر بهداشت فرانسه پس از آگاهی در مورد منبع اخبار دست بکار شد و مردی 28 ساله را نشان داد که بر اثر مصرف بیش از اندازه پروفن دچار التهاب COVID-19 شده و پس از مدتی از دنیا رفت است. او می گوید مصرف پروفن در افراد جوان مبتلا به کروناویروس خطر ساز است.  

حساس بودن وزیر بهداشت فرانسه نسبت به مصرف ایبوپروفن به سال 2018 بازمیگردد ، زمانی که این کشور تحقیقاتش را در مورد عوارض مصرف ایبوپروفن آغاز کرد. محققین فرانسوی اعتقاد دارند که مصرف این دسته داروها می تواند در افزایش عفونت های باکتریایی تاثیرگذار باشد.

مصرف ایبوپروفن مانند تمام داروها فاقد عوارض نیست و ریسک های خودش را دارد و می تواند به کلیه ها آسیب برساند. در فرانسه از سال 2000 تا 2018 حدود 400 نفر به علت مصرف ایبوپروفن دچار عفونت پوستی ، التهاب مغز و سپسیس شده اند. البته پزشکان به این نتیجه رسیده اند که مصرف این دارو در کنار آنتی بیوتیک ها می تواند این مشکلات را بوجود آورد. تنها فرانسه در مورد مصرف ایبوپروفن و اسیتامینوفن سختگیر بوده و فروش آن ها را در سراسر کشور محدود کرده است. برخی از کشورها از ایده عدم مصرف ایبوپروفن پشتیبانی کرده ان اما برخی هم علیه آن بوده ان و به عون مثال FDA و سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده اند در این روزهای انتشار ویروس کرونا بهتر است در خانه بمانید و مصرف ایبوپروفن برای مقابله با تب کرونایی مانعی ندارد.

https://www.wired.com/story/the-ibuprofen-debate-reveals-the-danger-of-covid-19-rumors/#intcid=recommendations_wired-homepage-right-rail-popular_5d47092d-5663-4690-98a2-a89a8930500f_popular4-1

  

    نظر خودتان را ارسال کنید