noscript
خرید-اقساطی-گوشی-و-تبلت

آپولو 10 ، چیزی به فرود بر روی ماه نمانده بود!

نویسنده: discovermagazine.com ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۵:۴۴ ب.ظ مشاهده: ۲۹۷ بار
آپولو 10 ، چیزی به فرود بر روی ماه نمانده بود!

آپولو 10 ، چیزی به فرود بر روی ماه نمانده بود!

عملیات آپولو 10 ، توجه زیادی به خود جلب نکرد. گاهی مردم از آن به عنوان عملیات مقدماتی فرود بر روی کره ی ماه حرف می زدند و گاهی از آن به عنوان عملیات دست گرمی برای آپولو 11 یاد می شد. در این میان اهمیت این عملیات در شکستن سدها برای فرود بر روی ماه از بین رفت. اما این عملیات بسیار جالب تر از این حرف ها بود.
در اکتبر 1968، طی عملیات آپولو7  موشکی به وسیله ی سرویس دستوری در مدار زمین رها شد. در دسامبر همان سال، آپولو 8 با پرتاب  همان موشک به مدار ماه صورت پذیرفت. در عملیات آپولو 9، اولین سفینه ی آپولو برای تست رانندگی با ماژول دستوری و امنیت در مدار زمین با هدف فرود بر ماه به فضا فرستاده شد. 

کنسول PS5 از رزولوشن 8K پشتیبانی می کند

همه ی این کارها انجام شد تا سفینه آپولو 10 به ماه برسد و فرود بیاید؟ نه الزاماً. هنوز ناشناخته های زیادی وجود داشت؛ برای مثال مشخص نبود دو سفینه در مدار ماه چطور رفتار می کنند؛ مخصوصاً این که شرایط نزدیک زمین با شرایط نزدیک ماه خیلی متفاوت است. 
ماه آنقدرها هم منسجم نیست. توده های تشکیل دهنده ی ماه در بعضی مناطق فشرده تر و در برخی مناطق گسسته تر هستند، به همین علت نیروی جاذبه ی ماه در تمام مدار ماه یکسان نیست. ناسا باید اطمینان حاصل می کرد، که مهندسین این ناهمواری را در برنامه نویسی های خود مد نظر گرفته باشند. مشکل بعدی، کار کردن در خارج از کمربند ون آلن بود. بیشترین ارتفاع در عملیات آپولو 9 ، 300 مایل بود که خدمه ی سفینه را از اشعه های خورشید در امان بدارد. با آن که آپولو 8 پیله ی محافظ زمین را ترک کرد؛ اما رفتار دو سفینه را در مدار ماه آزمایش نکرد. نگرانی های وجود داشت که اشعه های خورشید ارتباط CSM  و LM را که جداگانه پرواز می کنند، قطع کند. سوالاتی هم در مورد سطح ماه وجود داشت و ناسا تصویر نزدیکی از سایت فرود آپولو 11 نداشت. 

بهترین بند برای Galaxy Watch و Galaxy Watch Active

بهترین راه برای آزمایش برنامه نویسی سفینه، باند فرود و تست کلی فرآیند فرود بر روی ماه، تمرین آن به صورت عملی است. وظیفه ی آپولو 10 همین بود. 
تام استفورد، جین سرنان و جان یانگ فرود آزمایشی بر روی ماه را با فاصله ی 14 کیلومتری از سطح ماه آزمایش کردند. آن ها به یک عملیات فرود کامل رفتند اما فرود انجام ندادند. به هر حال آن یک عملیات جذاب با لحظه های هیجانی و خاص بود. 
 

    نظر خودتان را ارسال کنید